Особливий статус Донбасу: все складно

In Архів

16 вересня депутати Верховної Ради ухвалили закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Закон відразу ж викликав шквал емоцій в соціальних мережах і на форумах. «Україну злили. Це легалізація ЛНР і ДНР. За що загинули наші хлопці?» – найпоширеніші коментарі в мережі. Думки на противагу: «Хочете воювати далі? Беріть автомат і йдіть в зону АТО!» Неможливо не погодитися, що закон доволі двозначний, тому пропоную розібрати все по порядку.

Митний союз і дружба з Росією, а не ЄС

Прийнятий Радою закон передбачає, що на територіях з «особливим» статусом діятиме українське законодавство, але з урахуванням особливостей регіону. Як пояснив директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, на цих територіях можуть відмовитися від торгівлі з Євросоюзом, і активно інтегруватися в економічний простір РФ. Тому, швидше за все, товари, які будуть експортуватися і імпортуватися з Росії, не будуть особливо контролюватися (в тому числі – алкоголь і сигарети). Також, судячи з усього, з’являться угоди з РФ про інвестиції в Донбас на пільгових умовах. Нарешті, на «особливі» території не поширюватиметься Зона вільної торгівлі з ЄС: в підсумку продукція, яка буде вироблена на цій території, не зобов’язана відповідати стандартам ЄС, а значить, і виробництво не потрібно буде модернізувати за європейським зразком.

Говоріть російською, не стидайтесь

За законом, органи місцевої влади, наділені «особливим статусом», зможуть вільно використовувати російську мову в сфері судочинства, економічної і соціальної діяльності, а також у системі освіти. При цьому колишній міністр освіти Станіслав Ніколаєнко вважає, що за фактом нічого не зміниться: «У Донецькій і Луганській області і до цього було 80% шкіл з російською мовою навчання». Експерти ж радять Донбасу не здійснювати ніяких різких рухів в освіті, адже ізоляція вузів і шкіл Сходу від України призведе до зниження якості освіти, плюс, з Україною вони відносини можуть порвати, але в російський освітній простір так і не ввійдуть. У підсумку вийде якась маргінальна освіта, через яку школярі та студенти тільки постраждають .

«Особливі» – але не всі

Закон передбачає, що особливий статус отримають не всі населені пункти Донецької та Луганської області, а тільки ті, які назве Антитерористичний штаб, створений при СБУ. Але, незважаючи на режим припинення вогню, бойовики на Сході щодня атакують позиції української армії, щоб розширити зону свого впливу. А в самопроголошеній ДНР заявляють, що «своєю територією» вважають всю Донецьку область: « В нас тут своя суверенна країна, яка живе за своїми законами».

Мери – ваші, губернатори – наші

Вже 7 грудня цього року окремі райони Донецької і Луганської області отримають право провести вибори, і обрати місцевих депутатів і навіть міських голів. У той же час право призначати губернаторів залишиться за Києвом. Глава Донецької області Сергій Тарута вже висловив своє здивування з приводу того, як йому працювати разом з «колишніми» бойовиками: «Місцеві вибори, це як? Під дулами автоматів? Зрозуміло, які будуть вибори. Насправді цей документ викликав у нас глибокий шок», – заявив Тарута. Втім, мер Донецька Олександр Лук’янченко, який за новим законом може бути переобраний, запевняє, що не боїться втратити посаду. «Для мене немає питань. Найголовніше, щоб настав мир. Якщо деякі керівники не влаштовують місцевих жителів, їх переоберуть».

Народна міліція

Згідно з законом в деяких районах вищезазначених областей створять добровольчі загони народної міліції. Планується, що такі загони діятимуть в українському правовому полі, але в МВС впевнені, що це нонсенс. «Я не сумніваюся, що народна міліція буде набиратися з числа терористів і російських бойовиків. Така міліція здійснюватиме відверті репресії по відношенню до українських патріотів, проведе місцеві вибори під дулами автоматів і продовжить грабувати людей. Говорити про якість такої народної міліції і законності їх дій не доводиться. Те ж саме стосується призначення прокурорів і суддів – це будуть ті ж терористи», – заявив радник глави МВС Зорян Шкіряк.

Жорстка фінансова дисципліна

За законом передбачена підтримка економічного розвитку «особливих» регіонів. Обсяг витрат буде прописуватися в бюджеті, причому передбачено, що скорочуватися цей обсяг не може, навіть в умовах економії. Нардеп Павло Розенко вважає, що податки в Донбасі будуть стягувати по закону: «На місцях можуть встановлювати свої податки – наприклад, на підприємницьку діяльність, але ця норма є давно. А ось ПДВ і податок на прибуток, як і раніше, будуть йти до Києва». У експертів, втім, є сумніви, що «особливі» влади перераховуватимуть до держбюджету зібрані на місцях податки. Але, дотримуватися податкової дисципліни Донбасу доведеться, інакше вони ризикують залишитися без грошей.

Пенсії та зарплати: все сплачено

Заступник глави комітету ВР з питань соціальної політики та праці Павло Розенко впевнений, що пенсії і зарплати будуть виплачуватися так само, як і в інших областях країни, з держскарбниці: «Як тільки там припиняться бойові дії, люди знову будуть отримувати свої гроші в повному обсязі». За його словами, офіційний Київ зможе контролювати цей процес, так як всі платежі йтимуть через профільні відомства, зокрема по Держказначейству, Пенсійному фонду: «Всі структури будуть як раніше перебувати під контролем Києва. Відповідно, ті гроші, які будуть спрямовані на зарплату і пенсію, неможливо буде відвести «наліво». Всі платежі спрямовуються з рахунку на рахунок, а значить можна простежити всі фінансові потоки».

Майно: зберігайте папери і чекайте виборів

Складним залишається питання забезпечення майнових прав в Донбасі. На думку першого заступника голови комітету ВР з питань правової політики Віктора Швеця, через бої на Сході право власності гарантувати важко: «Хто буде забезпечувати права громадян? Судді і народна міліція, які будуть набрані невідомо з кого? Не виключено, що це стане хорошим прикриттям для мародерства». У свою чергу, юрист Олег Веремієнко вважає, що проблем у прихильників ДНР і ЛНР, швидше за все, не буде. А ось у незгодних можуть «віджати» все: «Тим, хто підтримує єдину Україну, можу дати таку пораду: збережіть всі документи. І якщо раптом опинитеся без квартири, можна буде звертатися до Страсбурзького суду з позовами проти бойовиків з вимогою про компенсацію. Є фахівці такого профілю, наприклад, у Гельсінській правозахисній групі. Правда, розгляд може зайняти близько п’яти років».

Я вибачаю тобі за все

Мова йде про те, що держава гарантує, відповідно до закону, недопущення кримінального переслідування, притягнення до кримінальної, адміністративної відповідальності і покарання осіб – учасників подій на території Донецької, Луганської областей. Органам влади та їх посадовим (службовим) особам, підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності забороняється дискримінація, переслідування та притягнення до відповідальності осіб з приводу подій, які мали місце в Донецькій, Луганській областях. Все це добре, на арені знов великодушна і всепрощаюча Україна, проте, потрібно розуміти, що доказової бази щодо осіб, які брали участь у військових діях, немає. Розстрілювали або не розстрілювали? Вбивали або не вбивали? Прямих доказів дуже мало. Тому під цю амністію можуть потрапити і ті люди, які скоїли найтяжчі злочини…

Невтішні висновки

Як бачимо, закон доволі неоднозначний і суперечливий. Але, на мою думку, іноді просто необхідно приймати навіть протиправні закони, щоб зберегти більш вагомі цінності. В цьому випадку мова йде про цінність найголовнішу – людські життя. Я дуже сподіваюся, що українська влада прорахувала все до дрібниць і розуміє ризики, пов’язані з наслідками цього з усіх боків «особливого» закону.

 

 

Марина ТАМБОВЦЕВА

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment