«Meduza» як символ неупередженої журналістики

In Архів

Варто пригадати скандал з «Lenta.ru» – коли звільнили головного редактора лише за те, що вона відмовилась писати брехню про події в Україні. Разом з нею тоді звільнилися 40 журналістів основного складу редакції. Тепер з’явилися новини, що екс-редактор Галина Тимченко запускає новий інформаційний проект – на цей раз незалежний від контролю держави та пропагандистської цензури.
Lenta2
Нелогічність та фанатичність російського імперіалізму помічають вже люди з самої Росії. І якщо влада ще здатна мститися за поодинокі акції непокори: як-от звільнення професора Зубова за його критику стосовно ситуації з Кримом чи напади на співака Макаревича, який, побувавши на Донбасі, не погоджується з політикою Кремля. А що вже говорити про вічний  тиск на телеканал «Дождь», чий журналіст одним з перших побував в Україні, аби чесно висвітлювати Майдан. Але всі ці хвильки опору – знаходяться в самій Росії, тому тиснути на них значно легше. Але останнім часом почали з’являтися російські проекти, які діють за межами Росії.

Найодіозніший з них – «Meduza». Варто пригадати скандал, пов’язаний з російською новинною стрічкою «Lenta.ru». Це інтернет-видання зараховували до найвпливовіших у Росії, його читали і в Європі. Але поки Дмитро Кисільов грозився перетворити Америку на ядерний попіл, а більшість ЗМІ тільки підгавкували йому в тій чи іншій мірі солідарності – «Lenta» відмовилася зраджувати принципи чесної журналістики. За що і поплатилася: без будь-яких адекватних пояснень звільнили Галину Тимченко, яка ось уже років 20 була головним редактором видання. Але разом з нею звільнився й основний склад «Lenta» – приблизно 40 журналістів, ядро, натхненники та безпосередні творці ЗМІ, яке навіть у такій ситуації не очорнило своєї репутації.

Скандал зам’явся, «Lenta»й далі функціонує, але є вже далеко «совсем не то». Натомість, з’явилися несподівані новини з Латвії.

Там теж цікава ситуація.

У Латвії нещодавно пройшли парламентські вибори, головною інтригою яких була можливість проходження проросійських сил, яких у країні досить багато. Але за соціологічними опитуваннями, навіть російськомовне населення, яке традиційно підтримує партію «своїх», цього разу замислились у зв’язку з подіями в Україні. Самі ж латвійці задумались над іншим: якою є можливість, що й у них, сусідня Російська Федерація виявить випадки пригноблення російського населення.

А поки латвійці аналізують ситуацію, в столиці Ризі створюється таємничий проект «Meduza», який, за попередніми обіцянками, вже у жовтні мав стартувати. Як виявилося, Галина Тимченко не витрачала часу, а вирішила питання дуже просто, сміливо й логічно: створити своє власне ЗМІ, яке не буде залежати від держави. Усі подробиці можна прочитати в інтерв’ю «Forbes» . А ми тим часом повідомимо про найголовніше.

Формат «Meduza» передбачатиме унікальний та агрегований контент, якісну та перевірену інформацію. Творці сайту не планують повторювати вже пройдений шлях, а зосередилися на інноваціях – як смислових, так і технолоігчних. Галина Тимченко не одноразово говорила, що ціль проекту – це чесна та важлива інформація, а головне – незаангажована та неупереджена. Тому сайт не є конкурентом вже існуючим ЗМІ, навпаки, радше медіатором, передавачем інформації. Існуючи на ентузіазмі та меценатстві, «Meduza» намагатиметься виборювати собі місце під сонцем не тільки професійною діяльністю, а й новим форматом, будучи безкоштовним мобільним додатком. Окрім того, мобільний формат дозволить обійти російську цензуру, хоча редакція чудово усвідомлює, з ким має справу і що без сюрпризів не обійдеться.

Поки російська журналістика в прямому значенні слова гине, ідеологи принципової професійної діяльності не облишили спроб висвітлювати правду, а зробили хід конем у своїй боротьбі. Тому, що вийде з такого незвичного та неоднозначного проекту – стане ясно зовсім скоро.

Юлія Лисенко

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment