«Якщо ти брав участь у святкуванні Хелловіна – покайся!» – свято монстрів в Україні

In Архів

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада США, Канада, Велика Британія і ряд інших країн святкує Хелловін так відчайдушно, як українці Рідво. Свято з іншими традиціями, але таке ж популярне. Не так давно і ми перейняли собі часточку Хелловіну. Хтось зрадів, а хтось обурився… Що ж робити: святкувати чи ні?

Давайте розберемось, де зарита собака. Варто почати з того, що основним аргументом, яким апелюють противники, є язичницьке походження «дня зла».

«Історія свята нараховує тисячоліття, починаючи від кельтського фестивалю Самхейн, римського дня Помони (богині рослин) і християнського “Дня усіх святих”. Більшість людей вважають це свято нешкідливою веселістю. Але за маскою Хелловіна ховається тисячолітня історія бісівського зла, тісно пов’язана з окультизмом і сатанізмом» – так висловлюється «Голос Господній» /http://holos-hospodnij.blogspot.com/

На думку багатьох дослідників, Хелловін є християнізованим святом, що походить від кельтських святкувань жнив та днів мертвих, тобто має поганські корені, зокрема від шотландського Савину. Також, існують припущення, що Хелловін розвинувася незалежно від Савину та має християнське підґрунтя.

Як завше, релігія дещо суперечить науці. Відомо, що в українці святкують 1 листопада схоже свято – День всіх святих. А найцікавішим є те, що перше назва Хелловіну походить від англійського Hallowe’en — скорочення виразу All Hallow’s Eve — надвечірня (переддень) Дня всіх святих, яке в свою чергу розшифровується як All Hallowed Souls Eve — дослівно: Надвечірня Всіх Святих Душ. У рівнинній шотландській, надвечірня — це even, що видозмінилося до e’en або een. Хоча раніше, у давньоанглійській трапляється вислів All Hallows’ (ealra hālgena mæssedæg, день повернення усіх святих), власне «переддень» All Hallows’ Eve згадується лиш у 1556.

Тож, виходить, що корені свята язичницькі, а саме воно співзвучне з українським? І не таке вже й древне святкування традиційного Хелловіну, як вважають дописувачі блогу «ГГ» («Голос Господній»).

Та й тут не вся проблема! Нехай і не буде більше суперечок щодо походження і потреби у цьому святі, але… Перейняти загальні риси – перейняли, а глибше покопати забули.

Під час святкування Хелловіну в інших країнах відбувається традиційне випрошування цукерок дітьми, відвідування тематичних костюмованих вечірок, прикрашання оселі та будівель, вирізання ліхтаря з гарбуза, цукрування яблук, розведення вогнищ, ловіння яблук з відра, розігрування, розповідання моторошних оповідок, перегляд фільмів жахів тощо.

В Україні це виглядає дещо викривлено, як в сусідських ЗМІ. Майже всі нічні клуби організовують костюмовані вечірки. Молодь масово шукає костюми: хтось досить мило і скромно підбирає образ, в той час, як більшість намагається вразити вульгарним, відвертим, лячним і дивакуватим. Основна суть української версії Хелловіну – відгульбанити так, ніби в тебе вселився нечистий дух. Не у всіх, та, зрештою, такі реалії.

«Загалом святкування Хелловіну в Америці цілком відрізняється від святкування у нас. Складається враження, що ми запозичили лише назву і атрибутику, а самої атмосфери свята не перейняли. Бо вони переодягаються для того, щоб відлякувати злих духів, а в нас – «чим страшніше, тим модніше», люди одягають химерні костюми щоб похизуватися перед іншими».вважають студенти фізмату ЛНУ ім. Івана Франка./http://www.fizmat.tnpu.edu.ua/the-news/732-hellowen/

Окрім того, не прийнято в нас дозволяти вечорами ходити дітям вулицями та випрошувати цукерки. Не надто безпечно та й є в українців час колядувань та щедрувань для таких походеньок.

Не прийнято в нас задумуватись над чимось, коли є можливість відтворити сюжет голівудських фільмів.

«Хелловін – це день зла. Це свято прославляє сатану, пропагує ідолопоклонство, розпусту, бісівські ритуали і людські жертвопринесення. Біблія попереджує нас: “Погани, коли щось жертвують, то жертвують бісам, не Богові” (ІКор. 10:20).

Якщо ти брав участь у святкуванні Хелловіна – покайся!» – І поки на блозі «ГГ» роблять такі висновки, ти маєш можливість самому обдумати та вибрати. Бо ж поки що в нас свобода поглядів та віросповідання.

Головне – залишатись людиною, не зважаючи на те, в костюмі ти чи ні.

 

Наталя Лейцюсь

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment