Інструмент під назвою «вибори»

In Архів

«Народні республіки» в Донецькій і Луганській областях так і не відмовилися від ідеї проведення виборів. І ось уже 2 листопада ця довгоочікувана подія нарешті відбулася. Західні країни і Росія дають різні оцінки легітимності цього заходу: глава МЗС РФ Сергій Лавров раніше запевнив, що Москва, безумовно, визнає їх результати. В свою чергу світове співтовариство вважає, що ці вибори суперечать Мінським домовленостям і сприяють штучному заморожуванню конфлікту.

Експерти вважають, що вибори в ДНР і ЛНР поставили в глухий кут весь Мінський переговорний процес, тому що в Мінському протоколі було чітко зафіксовано, що вибори до місцевих органів самоврядування на Донбасі мали відбутися в грудні згідно з українським законодавством . Крім того, Росія тепер має фору і всіма можливими способами тисне на Європу і Україну, щоб далі велися прямі переговори між Україною і «народними республіками».

Ці вибори ніхто не визнає. Може повторитися те саме, що було в Криму. Спочатку вони проводять вибори, а далі вони хочуть проголосувати за те, щоб їх включили до складу Росії. І цей сценарій може реалізуватися знову, тому що наша влада заспокоїлася і не воює. Якщо Донбас заявить, що хоче приєднатися до Росії, Путін це зробить, бо йому треба прокласти дорогу до Криму – треба ж туди поставляти все необхідне…

Як результат вибори будуть використовуватися Росією… як саме? Сказати складно, тому що ми маємо справу з божевільною людиною. Теоретично цілком може бути таке, що після того, як росіяни визнали вибори, на Донбасі проведуть референдум, а далі – «наша пісня гарна, нова, починаймо її знову», і буде все як у Криму.

Та наразі маємо лише неспокій і дестабілізацію в країні. Виграти сепаратисти своїми силами ну ніяк не могли, тому як і раніше, система задіяла росіян. Загроза посилення санкцій, після того, як Росія визнала результати виборів, ніяк не вплинула на дії Кремля. Путін ніколи не звертав уваги на свій народ і на те, що його дії можуть мати катастрофічні наслідки для народу. Все сходило з рук: і будинки вибухали, і човни йшли на дно, і в Чечні загинуло багато людей… Тут не санкції потрібні – європейці повинні дати нам зброю. Американці сказали, що в листопаді зброю дадуть, а росіяни вже переміщують війська ще ближче. А у нас – черговий міністр оборони каже, що «все хорошо, прекрасная маркиза, все хорошо!». Санкції діють, але вони, як звичайні ліки, потребують часу, щоб проявилися їх дія – це не антибіотик, який діє відразу. Європа введе санкції, а Росія – введе війська. Якщо у нас не буде зброї, закінчиться все знову плачевно. Санкції мають бути іншими, більш відчутними, наприклад, відключення Росії від міжнародної грошової системи, зниження ціни на нафту в світі, закриття віз для росіян – ось такі радикальні кроки.

Москва зараз постійно говорить «те чорне, а те – біле» – в мінських домовленостях чітко було закріплено, що вибори повинні пройти відповідно до закону України про особливий статус самоврядування на цих територіях. Під чим підписалася і Росія. А те, що Лавров і Путін це заперечують, всупереч написаному, всупереч всім очевидним речам, всупереч думки генсека ООН і всього світового співтовариства, вкотре підриває міжнародний авторитет Росії та вказує на те, що її слова взагалі нічого не означають. І угоди, підписані Росією, також нічого не значать: чорним по білому прописано, що вибори мають проходити згідно закону України, але російською стороною все перекручується. Знову.

Які це матиме наслідки? Можливо, це просто ігнорування мінських домовленостей, щоб Україна повністю від них відмовилася. Зараз Росія їх порушує, але заявляє, що виконує їх. Для чого це робиться? Можливо, для того, щоб Україна  першою вийшла з цих угод. Але вся аргументація Росії – брехлива, і це очевидно для всього світу. Ми бачили і заяви представників ЄС про можливість введення нових санкцій, якщо Росія визнає результати цих виборів, і заяви генерального секретаря ООН і безлічі міжнародних гравців з цього приводу. Тобто Росія в результаті визнання виборів залишиться в ізоляції, нібито, отримає чергові санкції… і що?

Але заради чого все це? Можливо, Росія вважає, що якщо вибори в ДНР і ЛНР пройшли би за українським законодавством, то це означатиме початок інтеграції цих територій до складу України. А їй треба показати два рівнозначних суб’єкта: Україна і ці самопроголошені республіки. З точки зору міжнародних позицій і авторитету Росії, все що відбувається – це, безумовно, колапс довіри до Росії як такої. Але вона на це свідомо йде. Ми повинні розуміти, що будь-які слова і запевнення Росії не варті абсолютно нічого.

Наслідків виборів в ДНР і ЛНР для України в цілому особливих немає. Як були на Донбасі терористи, так вони там і залишаються. Росія посилається на результати цих виборів, але їх ніхто інший не визнає – всі говорять про те, що Росія порушує мінські угоди. Думаю, що ЄС, США і міжнародне співтовариство буде і далі розглядати можливість розширення тиску на Росію. Мені здається, зараз для України важливо, щоб цей тиск не тільки не знімався, але щоб він нарощувався, щоб та ціна, яку платить Росія, збільшувалася. Так, Росію це не стримає… але виснажить.

P.S. офіційно днровські вибори Росія так і не визнала…

Марина Тамбовцева

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment