«Відчитувати» чи лікувати?

In Архів

20 березня 2015 року на сторінках британського TheGuardian з’явилася замітка про судовий процес, який розгорівся навколо застосування практик екзорцизму. Священика катедри у іспанському містечку Бургос було викликано до суду, аби той пояснив проведені більш ніж десяток сеансів екзорцизму над дівчинкою-підлітком з анорексією.

Жертва таких сеансів розповідає, що в 16 років у неї виникли проблеми з нервовою системою, які її рідні бачили як «одержимість дияволом». Дівчина отримувала психіатричну допомогу, та згодом її батьки, переконані у тому, що екзорцизм єдиний вихід, звернулись до священика. Дівчина розповіла в суді, що вона була змушена  лежати зв’язаною на землі з зображеннями святих та хрестами покладеними на її тіло під час ритуалу, який часто тривав від одного до двох годин. Після звернення дівчини, суддя заявив, що практика екзорцизму в даному випадку перетнула лінію насильства в сім’ї. На захист ритуалу стала церква: «Екзорцизм є релігійною практикою, збереженою як частина церковних традицій і доступною для всіх віруючих» .

4

Сьогодні Католицька Церква готує екзорцистів в спеціальному університеті, а в Православній Церкві побутує практика «вичитки». За даними, наведини у статті описаній вище «Priest questioned over alleged 13 exorcisms on anorexic teenager» Ashifa Kassam in Seville, Friday 20 March, TheGuardian Іспанія має приблизно 15 священиків, уповноважених здійснювати заклинання, вісім з яких були залучені у 2013 році, для задоволення зростаючого попиту на даний ритуал.

Для довідки: екзорцизм — процедура вигнання бісів та інших надзвичайних істот з одержимої ними людини за допомогою молитви та певних ритуалів ( взято з Wikipedia). Такі ритуали мають давню історію – вчення про злих чи добрих духів, що вселилися в людей, і різноманітні ритуали їх вигнання існували в первісних віруваннях, зокрема шаманізмі, задовго до християнства. Та чи можуть такі ритуали послуговуватись панацеєю у сучасному цивілізованому світі? Такі питання виникають через численні не позитивні результати так званих «вигнань диявола», серед яких не лише погіршення психічного здоров’я людини, але й летальні випадки. Відомою завдяки фільму «Шість демонів Емілі Роуз» є історія Аннелізи Міхель, яка, після довгих проведених над нею сеансів  екзорцизму, пішла з життя.

Сучасна медицина розглядає одержимість як окремий випадок психічного розладу. Так званим одержимим притаманні класичні симптоми істерії, маніакального синдрому, психозу, синдрому Туретта, епілепсії, шизофренії або роздвоєння особистості. У випадку роздвоєння особистості 29% опитаних «альтер его» вважало себе «демонами». Крім того, існує різновид параної, в якій пацієнт вірить, що він одержимий демонами.

Аннеліза Міхель, постраждала від екзорцизму, народилася в сім’ї надто консервативних віруючих католиків. В сімнадцять років їй діагностували туберкульоз. Стан дівчинки погіршувався, вона не могла контролювати своє тіло, що відповідно позначилось і на її нервовій системі. З Аннелізою все частіше траплялись нервові приступи і її батьки вирішили звернутись до екзорцистів. Загалом над хворою протягом 8 місяців було проведено 65 ритуалів, більша частина з яких була записана на відеоапаратуру. Цікаво, що між приступами Аннеліза вела себе абсолютно спокійно, відвідувала школу і навіть церкву. Хвороба прогресувала і зовсім скоро, після чергового сеансу «очищення» дівчина померла. Згодом стартував судовий процес, який викликав великий резонанс в суспільстві. На захист церкви стала величезна команда юристів, оплачених тією ж церквою.

5

Окрім негативних відомі й безліч позитивних завершень таких «лікувань» , які вчені пов’язують з ефектом плацебо і самонавіюванням. Та чи дійсно криється в цих випадках щось чудотворне чи містичне, чи це лише гра людської психіки? Про це ми запитали у сімейного психолога Кушик Оксани.

Церква пояснює названу вами «шизофренію» як «одержимість демонами», захищаючи традицію екзорцизму. Чому?

-         Думаю це все для того, аби зміцнити віру людини, навіяти страх бути наказаним. Також невідомо, чи всі «одержимі» не є підставними, і виникає питання, чому на такі «вичитки» збирається поглянути все село, а ритуал, навпаки, не є таємним.

І все-таки люди звертаються за допомогою до церкви, з релігійних традиційних міркувань, або ж не можуть фінансово дозволити собі психолога…

-         По-перше, наскільки мені відомо, до такого ритуалу звертаються частіше люди по селах, для яких звернення до кваліфікованих спеціалістів є ще чимось далеким і чужим.  Також, знаю, що священики сьогодні отримують спеціальну психологічну освіту, і можуть все-таки адекватно оцінити стан людини і порадити звернутись до тих-таки спеціалістів.

Як ви прокоментуєте випадок з іспанською дівчинкою та відомою Аннелізою Міхель, яка все ж таки загинула після мученицьких сеансів екзорцизму?

-         Потрібно розуміти, що у дітей ще несформована психіка, це різноманітні кризи, це перехідний вік, а ще дуже часто це проблеми в стосунках батьків , які відбиваються на психічному стані дитини. У статті загадано, що іспанська дівчинка була анорексичкою – чи батьки поцікавились чому у їхньої дитини анорексія? Десятки років вже відомо що це лише психічний розлад, і потрібне втручання психологів. Аннелізі Міхель пощастило ще менше : батьки – релігійні фанатики, які не змогли належно підтримати дитину хвору страждаючу від конкретно діагностованої хвороби, і, відхрестившись від тої, кому потрібна була опіка і моральна підтримка, назвали її «одержимою демонами».

Дуже добре, що в європейських країнах діти можуть звернутися в суд з проханням захистити їх від власних батьків, які, на превеликий жаль, дуже часто поступають неадекватно по відношенню до своїх дітей.

Оксано, отже чи вірите Ви у «спасіння» за допомогою екзорцизму?

-         Питання двояке, адже залежить все від ситуації, від стану людини, від її власних переконань. Кожен випадок є індивідуальним. Якщо церква є єдиним, найвищим авторитетом для людини у даній ситуації, в силу якої вона всією душею вірить, тоді так, званий ефект плацебо спрацьовує, і ми отримуємо чудотворне зцілення. Але я впевнена що в цивілізованому світі слід звертатись саме до психологів, адже проблеми можуть бути різноманітними,  а якщо ми маємо справу з шизофренією чи параноєю, тоді церква може лише погіршити перебіг хвороби.

 

Уляна Кушик

 фото: TheGuardian, Ian Dagnall/Alamy

Інтернет

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment