Жінка в ісламі або що приховує хіджаб?

In Архів

Що перше спадає вам на думку, коли чуєте слово «іслам»? Зазвичай люди асоціюють мусульманську віру із тероризмом та відсутністю будь-яких прав у жінок. Подейкують, що ісламські чоловіки принижують своїх дружин та позбавляють їх права керувати власним життям. А чи дійсно це так?

wwL6lAfBzOI

Проблема прав мусульманської жінки завжди була, є і буде актуальною та обговорюваною. Ми отримали нагоду поспілкуватися про це із дівчиною з Азербайджану, єгиптянином та кримською татаркою. Незважаючи на те, що віра в них одна – іслам, традиції щодо жінок – зовсім різні. На провокаційні питання про права мусульманських жінок ми отримали несподівані та непередбачувані відповіді.

«Іслам сьогодні»

«Жінки мають такі самі права, як і обов’язки, і ставитися до них потрібно по-доброму, але чоловіки вищі від них за становищем» (Священний Коран, Сура «Аль-Бакара» 5, Аят 228).

Як бачимо, згідно з Кораном, чоловіки мають поважати та цінувати своїх жінок. Сьогодні більшість ісламських країн дотримується цього положення. Вважати, що в мусульманських сім’ях жінок зневажають – стереотип. Негативне ставлення до слабкої статі ніде не вважається нормою і осуджується суспільством у будь-якій цивілізованій державі. Проте у кожній релігії є як добрі, так і погані люди. Все залежить від людського виховання, і не варто за вчинками окремих осіб формувати думку про цілу релігію.

Сьогодні у різних країнах мусульманські жінки мають ряд прав, які затверджені законодавством. Дружина, звісно, має слухати свого чоловіка, але не сліпо підкорятися його волі.

До прикладу, в Азербайджані, коли приходять гості, жінка має вести себе покірно аби ні в кого не залишилось сумнівів, що глава сім’ї – чоловік. Коли вдома є хтось чужий, дружині доведеться виконувати усі прохання свого обранця.

Якщо йому не сподобається чай, жінка зобов’язана принести інший без усіляких заперечень. Коли гості підуть, вона може продовжувати займатися своїми справами.

Колись жінці було заборонено виходити з будинку навіть по продукти, якщо чоловіка немає вдома. Сьогодні мусульманка має повне право піти на прогулянку чи у магазин, але вона повинна попередити про це чоловіка.

Жінка може брати активну участь у обговоренні сімейних питань та проблем і має право голосу, але останнє рішення залишається за чоловіком.

Сучасна мусульманка може піти працювати, якщо він не проти. Спектр професій дуже різноманітний, проте є винятки: жінка не може бути правителем і верховним суддею. Праведна мусульманка ніколи не дозволить собі працювати у чоловічому колективі. Але якщо з тих чи інших причин уникнути цього не вдається, то вона обмежує своє спілкування з чоловічою статтю робочими моментами.

Подібних пересторог чоловік вживає не тому, що хоче обмежити права жінки, а тому, що дбає про її безпеку.

Під час вагітності ніхто не змушує майбутню матір дотримуватись посту (Рамадану). Після народження дитини вона може повернути цей борг Аллаху у будь-який час.

«Б’є, отже кохає»

Про іслам можна почути багато неприємних стереотипів. Кажуть, що ісламських жінок жорстоко побивають їхні чоловіки. У Священному Корані сказано: «А тих жінок, непокори яких ви побоюєтеся, перестерігайте, уникайте на подружньому ложі і побивайте. Якщо ж вони будуть покірні вам, то не шукайте шляхів проти них. Воістину, Аллах – Піднесений, Великий» (4 Сура, Аят 34).

Згідно з цією Сурою, чоловік може легенько вдарити свою жінку без нанесення будь-яких травм чи пошкоджень. Зазвичай це просто ляпас. Своїх дітей у виховних цілях батьки можуть легенько вдарити прутиком, але це майже не боляче.

«Хлопці VS дівчата»

Мусульманських жінок ще з дитинства привчають уникати зайвого чоловічого оточення. Все починається зі шкіл: у країнах ісламу хлопчики навчаються окремо від дівчаток. В Україні подібної можливості роздільного навчання немає. Аби вийти з положення кримським татарам доводиться просити класного керівника садити усіх хлопців в класі на передніх партах, а дівчат – на задніх. Подібних заходів доводиться вживати для того, щоб хлопці не милувалися своїми однокласницями.

На деяких ісламських весіллях теж дотримуються подібного обмеження: чоловіки веселяться окремо від жінок.

ZiK0DPkr2vA

 «Тільки для тебе»

У ісламі жінка – це діамант, який потрібно ховати від чужих очей. Скромна дівчина цінується суспільством: за її серце «битимуться» завидні женихи. Після одруження молоді дозволені один одному повністю: дівчина прагне бути гарною лише для свого чоловіка. За його бажанням вона робить гарний макіяж, депіляцію свого тіла та інші косметичні процедури. Проте, коли жінка виходить на вулицю, то знову повертається до скромного вигляду: вона надає перевагу стриманому макіяжу, або взагалі не фарбується.

Вважається, що не можна змінювати зовнішність, яка дарована Аллахом. Саме тому праведні мусульманки ніколи не вищипують брови.

Також вони не комплексують через свою вагу. Чоловік любитиме і цінуватиме свою кохану такою, яка вона є. Але якщо дівчина матиме бажання удосконалити свою фігуру, вона може відвідувати спортзали та фітнес, де чоловіки займаються окремо від жінок.

«Романтика зі Сходу»

Багатьох цікавить питання, як у ісламі відбуваються побачення між хлопцями та дівчатами. Звісно, пара не ходить по вулицях, тримаючись за руки. Іслам забороняє будь-які тілесні контакти до весілля. Незважаючи на те, що закохані не можуть цілуватися та обійматися, атмосфера романтики все ж таки присутня. Хлопці дарують дівчатам квіти, запрошують їх у кафе. Єдиною умовою є те, що зустрічі мають відбуватися у людному місці.

В будь-якій інший час закохані можуть спілкуватися по телефону, але розмови не тривають довго. Зазвичай хлопці цікавляться як пройшов день у їхньої обраниці, а також її захопленнями.

«Він. Вона. Кохання. Шлюб»

Жінка має право сама обрати собі чоловіка. Якщо їй не сподобається потенційний наречений, ніхто не змушує її виходити за нього заміж. Те, що ісламських дівчат насильно видають заміж – міф. Вона виходитиме заміж тоді, коли сама цього забажає. Весілля може відбутися і у 25 і у 30 років.

Існує стереотип, що іслам практикує ранні шлюби. Насправді це залежить від традицій народу і бажання родини дівчини. Іноді такі випадки трапляються, але за умови, що юна наречена не проти.

У Корані зазначено, що пара може розлучитися тільки три рази. Третє розлучення – остаточне. Коли пара прийняла рішення розлучитись, вони мусять чекати три менструальних цикли, аби пересвідчитись, що жінка не вагітна. В деяких країнах це затверджено законодавством.

«Полігінія»

За Кораном чоловікові дозволено мати до чотирьох жінок. З погляду ісламу, полігінія (багатоженство) гуманне та моральне, оскільки допомагає вирішити проблеми жіночої самотності, сирітства й проституції. Мусульманські жінки не відчувають себе приниженими, якщо чоловік знаходить собі ще одну дружину; вони ставляться до неї як до сестри. Проте станом на сьогодні в деяких країнах, що сповідують іслам, законом заборонено мати декілька жінок.

«Народи мені сина»

Ще одним популярним стереотипом є те, що в ісламі жінка зобов’язана народити своєму чоловікові сина. Насправді подібне явище спостерігалося ще в  доісламські часи в арабів, коли новонароджених дівчат часто заживо закопували в землю. Якщо у сім’ї першою дитиною була дівчинка, це вважалося ганьбою, оскільки у деяких місцевостях у той час процвітала проституція і більшість з них йшла працювати саме у цю сферу. Це була велика ганьба для родини і тому ніхто не хотів народження доньки.

Із приходом ісламу жінку почали цінувати як людину і поважати нарівні з чоловіком. Пророк Мухаммед сказав: «Коли ти дивишся з радістю на сина, то це записується тобі як благо, а коли дивишся з радістю на дочку, – це записується як нагорода. Починайте з дочок, бо Всевишній Аллах ніжний і м’який до них».

Чоловіки дуже радіють, коли у родині з’являється дівчинка. Якщо батько гідно виховає дочку, Аллах обіцяє йому місце в раю.

«Заміж за мусульманина»

Останнім часом все частіше спостерігаємо як українські та російські жінки виходять заміж за мусульман. Оскільки у ісламського чоловіка сім’я стоїть на першому місці, важливо, щоб вона схвалила та прийняла його обраницю. Здебільшого родина чоловіка не має нічого проти такого шлюбу, головне, щоб дівчина поважала нові традиції та релігію. Якщо ж сім’я категорично проти вибору сина, чоловік відмовиться від свого кохання. Він не піде проти родини. Діти у подібних змішаних сім’ях будуть мусульманами.

Мусульманка не має права вийти заміж за іновірного. Вважається, що чоловік може привести жінку до ісламу, і це буде велике благо, а вона його – ні.

«Мистецтво бути жінкою»

Головною і незмінною прикрасою ісламської жінки залишається хіджаб. Його одягають при першій менструації (мукальф) і більше ніколи не знімають поза межами будинку. Вважається, що волосся – це окраса жінки. З цієї причини вона мусить покривати голову хусткою і може зняти її тільки у присутності свого чоловіка, батька, брата та сина. Жінка має бути гарною тільки для свого коханого, але зараз спостерігаємо відходження від цієї традиції. Деякі мусульманки не соромляться одягати короткі спідниці, облягаючі сукні, джинси, і все це доповнюють яскравим мейкапом. Жінки намагаються бути гарними завжди і всюди. Найчастіше таких жінок можна зустріти у нічних клубах та барах, чисельність яких з кожним роком зростає. Якщо жінка дозволить собі вийти на вулицю з непокритою головою, чоловік має повне право дати їй ляпаса. Дівчатка готові одягати хіджаб у ранньому віці (навіть у 3 рочки), дивлячись на матір, яка для них є взірцем та еталоном краси.

FmW3lmYO7ZI

«Нічні метелики»

В багатьох країнах світу проституція легалізована. Не є винятком і деякі мусульманські країни, де, незважаючи на здавалося б релігійне суспільство, практикують такий спосіб заробітку. Наприклад, в Туреччині, Казахстані, Лівані та в деяких інших країнах проституція легалізована. Проте навіть у тих країнах, де це заборонено законодавством, можна знайти борделі. Як-от, в Азербайджані подібні заклади маскують під масажні салони. Жінок, які займаються цією справою, не можна назвати правовірними мусульманками.

«Ненароджені»

В Азербайджані станом на сьогодні аборти дозволені законодавством. Це пов’язано із тим, що раніше жінкам доводилося робити аборти «підпільно» у поганих умовах та антисанітарії. Це призвело до хвороб та збільшення смертей серед представників жіночої статі. Саме тому сьогодні жінка має право позбавитися дитини і ніхто їй цього не заборонить.

У Туреччині аборти також дозволені, проте у 2012 президент Реджеп Таїп Ердоган висловився категорично проти них, а нещодавно зробив гучну заяву проти використання засобів контрацепції. На його думку, презервативи – це загроза чисельності населення країни.

Істинна мусульманка може зробити аборт протягом 40 днів після зачаття хіба у випадку загрози своєму життю або здоров’ю дитини.

«Злочин і кара»

Смертна кара, згідно з Кораном, допускається за перелюб: «Перелюбницю і перелюбника – кожного з них відшмагайте сто разів. Нехай не опановує вами жалість до них заради релігії Аллаха, якщо ви віруєте в Аллаха і в Останній день. А свідками їхнього покарання нехай буде група віруючих» (Сура «Ан-Нур», Аят 2).

Також у шаріаті зазначено, що за зраду чоловіка або жінки, дозволено покарання у вигляді побиття камінням. Сьогодні подібні заходи вживають тільки у деяких мусульманських країнах, таких, як Ірак, Іран, Сомалі. Востаннє про випадок побиття жінки камінням було повідомлено 16 січня 2015 року у іракському місті Мосул. Жінка звинувачена у перелюбі.

Відповідно до Корану, за звинувачення цнотливої жінки у перелюбі без 4-х свідків, чоловіка належить відшмагати 80 разів за наклеп. «Тих, які звинуватять цнотливих жінок і не приведуть чотирьох свідків, висічіть вісімдесят разів і ніколи не приймайте їх свідчень, бо вони є нечестивцями» (Сура «Ан-Нур», Аят 4).

 

У сучасному світі більшість людей не сприймає та не розуміє мусульман. Їх вважають дивними та небезпечними. Жінкам, що носять хіджаб, іноді навіть співчувають. Але, як бачимо, сьогодні чоловіки поважають та цінують слабку стать і не обмежують її у правах. У ісламі жінка почуває себе у безпеці: вона впевнена в завтрашньому дні та в щасливому майбутньому своїх дітей.

q28UP1YbESc

Ми із подивом дивимось на мусульманок, вважаючи їх нещасними, а вони, своєю чергою, співчувають нам. У ісламі жінка залишається жінкою: тендітною, турботливою берегинею родинного вогнища. Вона живе для себе та своєї родини і почувається дуже щасливою.

Юлія Малєєва, Леся Коваль

Фото: Інтернет

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment