Війна в Україні очима білорусів

In Архів

Білорусія одна з 15 республік колишнього СРСР, яка, порівняно недавно, так як і Україна, отримала свою незалежність. 1991 рік грудень місяць – розпад Союзу. За кілька місяців до цього Білоруська РСР 27 липня 1991 року приймає Декларацію про суверенітет республіки та надає їй статус конституційного закону. Білорусія стає незалежною державою. Більш як 2 десятка років незалежності. Що змінилося у цій державі за ці роки? Яким шляхом вона йде? Що чекає її в майбутньому? Зустріч на ІІІ Львівському медіафорумі 2015 з представниками Білорусі Юлією Слуцькою та Павлом Морозауим, допомогла трохи розвіяти міфи пов’язані з Білоруссю та дати відповіді на деякі запитання.

Усім відомо, громадське суспільство формується завдяки засобам масової інформації. Усі, особливо старше покоління, уважно слухають, що ж скажуть по телевізору, дивляться, що напишуть газети, молодь звертає увагу, що «лайкають» в Інтернеті. Без ЗМІ ми нікуди. Як ж ситуація в цій царині у Білорусі?

QzsFtTM6ctw

Білоруські телеканали не створювали як самостійні медіа, вони стали частиною російських ЗМІ. Тобто, наприклад, існує російський телеканал ОРТ, а в Білорусі він називатиметься ОМТ.  Слоганом таких телеканалів є «Не вместо, а вместе» («Не замість, а разом» – авт..). Звісно, що спершу Росія обурювалась, а пізніше зваживши усі «за» та «проти», вирішила – а чому би й ні? Це ж дуже вигідно та зручно. Ще б пак, не затрачаючи великих зусиль, ти маєш у сусідній країні пречудовий ретранслятор своєї політики, свого бачення подій у світі і т.д. Такий собі невеличкий, а можливо й великий, “Троянський коник”.

Насправді, в Білорусі лише один повноцінний канал – це Білоруське телебачення, усі інші виходять на основі російських телеканалів. Наслідки такої інформаційної політики доволі невтішні. Зараз в сусідній з Білоруссю країні – Україні триває війна, Крим анексовано. Як це сприймають білоруси? На жаль, для українців статистика не втішна.

На запитання «Як ви оцінюєте приєднання Криму до Росії?» 62,2 % білорусів вважають, що це повернення Росії російських земель або ж відновлення історичної справедливості. Чи не нагадують вам ці фрази формулювання тез, які лунають з російських телеекранів? Відповідь однозначна… Лише 26,9 % – вважають, що це імперіалістичне завоювання або ж окупація. Політика Кремля в головах білорусів сидить не помітно, але міцно. Троянський кінь спрацював. Схожа ситуація і з подіями на сході України… «Як Ви оцінюєте події, що відбулися весною цього року на сході України, найперше в Донецькій та Луганській областях?» – запитали у білорусів. І що ж відповіли наші сусіди? «Це протест народу проти нелегітимної влади» – відповіло 65,5% білорусів. Ні, «це заколот організований Росією» – заперечило їм 23,2% громадян Білорусі. Дуже схожі цифри при опитувані отримали поставивши запитання про застосування сили на сході України. «Як Ви оцінюєте використання українською владою весною 2014 року військових сил для відновлення контролю над Донбасом?». 57,7% респондентів відповіли, що «це злочин і війна проти свого народу». Знову вплив російського телебачення? Тут напрошується лише одна крилата фраза: «Випадковість? Не думаю!» :)

Скільки б питань про ситуацію в Україні не ставили білоруським респондентам, статистика щодо оцінки цієї ситуації майже завжди однакова – поділ білоруського суспільства приблизно 60 на 30. Російські ЗМІ мають чималий вплив на білоруське суспільство, на бачення білорусами картини світу. Напевно, в усій цій ситуації найстрашніше те, що майже 50% білорусів вважають, що вплив Росії на Україну є позитивним і лише 30% вважають, що це не так.

Тішить лише те, що існує цих 30% чи майже 30%, яким кремлівська пропаганда не зуміла промити мізки. Надія саме на цей відсоток тверезомислячих людей. І, як що, не дай Боже, в Білорусі повторився б український сценарій (анексія Криму та ситуація на сході України), свою домівку зі зброєю в руках вийшло би захищати 14% білорусів. Для України така статистика є дивною, можливо, навіть смішною, ми ж бо войовнича нація, а от для наших північно-західних сусідів – це дуже багато. Як зазначили самі білоруси, для них ця цифра є дуже великою, адже вони (білоруси) не агресивні і дуже миролюбиві. Активного електорату у Білорусі приблизно 5%. Проте, оцей, як для нас, невеликий відсоток людей, не дає бацькові Олександрові Лукашенко спати спокійно.

Далі буде…

Наталія Войтович

 

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment