Борщівник – отруйна помста Сталіна

In Архів

Літо – пора відпочинку, веселощів, відпусток та багато інших розваг. Однак, потрібно й зважати на небезпеку, яка нас оточує. Зокрема, борщівник. Чим ця рослина загрожує вам та вашим близьким розповість “PostМайдан”.

CwDsoBM0RP4

“Обережно! Борщівник! Можливі опіки”, – ось такі попереджуючі таблички-інформатори повині привертати увагу нашого населення до цієї, на перший погляд, чарівної рослини. Так як за останні роки борщівник набуває все більшого поширення, то розпочати боротьбу із ним потрібно просто зараз.
Звідки ж “присіялась” ця рослина до нас? Для відповіді не потрібно глибоко копати, так як сталось це наприкінці 40-х років минулого століття. Тодішнє керівництво СРСР,недивлячись на перестороги експертів,  запровадило курс на вирощування борщівника як силосної культури. Однак, цей силос виявився звичайним, а от корови, котрі ним харчувалися, давали молоко з гірким присмаком, яке згодом виявилось непридатним до вживання. Тому вирощувати борщівник припинили, однак, було вже пізно. На сьогодні ця рослини розсіялась майже всією територією Європи, не обминула й Україну. А в народі борщівник почали називати «помстою Сталіна» або ж «окупантом»

9qX2cAdi_Oo

Чим саме загрожує борщівник для населення? Він не в повному розумінні отруйна рослина, а його сік, потрапляючи на шкіру не роз’їдає і не обпікає її. Вражаюча дія борщівника полягає в тому, що коріння, стебло і листя рослини містять фурокумарін. Саме ця речовина різко підвищує чутливість до ульрафіолетового світла. Тому доторкнувшись до борщівника, спершу людина може нічого  й не помітити, але згодом шкіра, під дією фурокумаріну, швидко обгорає на сонці, що призводить до піків різного ступеня важкості.

Лікар-дерматолог Галина Василівна Вілюра наполягає, що після контакту з борщівником та при перших проявах опіків варто одразу ж звернутись до спеціалістів. “Клінічні прояви появляються не одразу, а за пару годин,а то й пару діб після контакту чи з соком чи з самою рослиною, – заяважує пані Галина, – На місці, з’являються почервоніння, пекучий біль і у важких випадках утворюються міхурі з прозорим вмістом. Вони можуть бути розміром від горошини і аж до волоського горіха.” Лікар скаржиться, що люди рідко звертаються до спеціалістів: “Наші люди такі: “Ай, все пройде, все минеться”, а насправді може загрожувати досить такими нехорошими наслідками, тому що може приєднатись і вторинна інфекція”. Якщо ж після контакту з борщівником немає змоги одразу піти до фахівця, то Галина Василівна радить спершу змити уражені місця великою кількістю води з піною та обробити їх слабким розчином спирту, марганцівки або розчином фурациліну. Також бажано після цього не з’являтись на сонці хоча б дві доби, адже якщо сік вже впитався в шкіру, то він може під дією сонячних променів навіть за декілька днів давати опіки.

o3nHQl-EHz4

Чи можливо повністю позбутись цього «шкідника»? Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних та сільських голів. А от землевласники та землекористувачі, які не вживають заходів із боротьби з бур’янами, у т. ч. із борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Однак, якщо влада не робить ніяких кроків у знищенні цього бур’яна варто спробувати самому, адже методи ліквідації борщівника є доволі простими, проте виконувати їх потрібно досить часто.

1. Борщівник можна викопувати, проте бажано ранньою весною та тільки в щільному одязі і в гумових рукавичках.

2. Його можна спалювати, однак лише до початку повного дозрівання і потрібно бути обережним з ефірним маслом, який виділяється в процесі горіння.

3. Також борщівник можна обробляти гербіцидами, зокрема такими, як: Рауднап, Торнадо, Граунтап та іншими. Час обробки- з початку відростання борщівника, і обов’язково перед початком цвітіння.

4. Ще одним дієвим методом є неодноразове скошування рослини, яке також варто виконувати лише перед появою квітки.

  Варто пам’ятати, що скощений борщівник не можна залишати на місці, його обов’язково потрібно спалити.

   Отже, побороти цю рослину таки можна. Просто необхідно лише об’єднатись громаді з владою та нанести декілька потужних “ударів” по борщівнику.

 

Ілона Сухар

фото:Інтернет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment