Їздець – нові відкриття звичних речей

In Архів

Подорожі завжди розширюють не тільки твій світогляд,а можливо зіниці від побаченого і почутого. Звісно ,найлегше замовити собі тур,щоб встигнути все обійти за кілька годин. Але хіба то – подорож? Це тільки вимучені ноги і нерви,бо ти не встиг зазнимкувати себе на фоні чудернацького будинку і не встиг купити магніт на холодильник.

Те,що ми мало знаємо про свою країну, близько року назад усвідомили головні ідейні натхненники  і організатори проекту «Їздець» – Галина Танай і Ольга Гончар. «Заплатити гроші турагенції і поїхати за кордон було справою більш звичною, ніж продумати маршрут і попрямувати у подорож по Україні», – говорять дівчата, – «А, оскільки ми цікавимося літературою і працюємо в цій сфері, виникла ідея поєднати внутрішній туризм і літературу»

TEFi4rSQw-E

Тому… Їздець – це

Втілення концепції  літературного путівника, в якому письменники розповідали б про цікаві та маловідомі туристичні об’єкти і локації. «Ми обрали форму короткої прози: письменники пишуть оповідання, новели чи нариси, в яких фігурують та описуються обрані місцини. Наразі ми працюємо над книжкою, що поєднає формат збірника короткої прози та повноцінного туристичного путівника з усією необхідною інформацією: мапами, ілюстраціями, QR-кодами, контактами закладів, де можна переночувати та смачно поїсти.»

Літературний путівник «Їздець» вийде на початку 2016 року у харківському видавництві «АССА», що спеціалізується на путівниках активностей

iSp6mO0IRl0

Про авторів Їздця

Частину авторів відібрали за результатами конкурсу короткої прози «Їздець», що відбувся у грудні-січні 2015 року. Головним критерієм при відборі були цікавість обраної локації та власне якість тексту. Чесно кажучи, ми відібрали до публікації не так багато оповідань, але дуже приємно, що серед авторів, чиї тексти будуть у книзі, є нові, ще не відомі загалу імена. І, навіть якщо цих імен два чи три, – конкурс мав сенс. Решта авторів – письменники, які зацікавилися проектом і погодилися взяти в ньому участь. Наприклад, це Юрій Іздрик, Олексій Чупа, Гася Шиян, Олег Коцарев, Юлія Стахівська, Ірина Цілик, Василь Карп’юк, Вікторія Амеліна – підтвердили організатори

Проте путівник без мандрів – не путівник

На певному етапі роботи над путівником виникла думка створити «практичну» частину проекта, тобто зайнятись організацією літературних мандрівок по Україні. Ця ідея виникла дуже природно – насправді це логічне продовження путівника як книжкового продукту. Розповідати про цікаві локації – це чудово, але без подорожей та безпосереднього спілкування ця ідея, по суті, нічого не варта.

oWPkLSMwjlE

А ідея мандрівок виникла..

якраз у Франківську. Взимку дівчата з фотографом проекту Тетяною Давиденко приїхали у справах, мали фотографувати письменника Тараса Прохаська, і він влаштував нам імпровізовану екскурсію центром міста. Ми були абсолютно вражені і зійшлися на думці, що його розповіді треба записувати, а ще краще – привозити людей, щоб вони могли самі пройти по цих місцях і послухати розповіді Тараса. Власне, під цим враженням і народився маршрут першої мандрівки «Франківськ-Коломия».

Мандрівка до Льовова.

Організувати мандрівку до Львова водночас просто і складно, бо, з одного боку, жодних проблем з інфраструктурою, з іншого – Львів, здавалося б, цілком туристичне й «літературне» місто, і на позір у ньому нема нічого нового. Але це не так. Насправді українці переважно дуже мало знають про літературний та мистецький Львів, і наше завдання – показати інше обличчя цього міста та познайомити з людьми, завдяки яким Львів рухається і розвивається. Зокрема, це директорка «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка, робоча група, що готує подання Львова на здобуття статусу міста ЮНЕСКО, команди чудових проектів «Медіатека» та «URBAN бібліотека». Також у нас буде тригодинна пішохідна екскурсія з істориком Тарасом Гакавчиним, який відкриє нам непопсовий літературний Львів. Ще одна цікавинка – зустріч з істориком і архівістом Василем Кметем, який розкаже нам секрети головного книгосховища Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка. Це одна з найкрасивіших бібліотек України, де зберігається надзвичайно цінна колекція інкунабул.

HnMuPWQkWig

Варто додати що це перший у своєму роді літературно-мандрівний проект, якому аналогів в Україні ще немає. Тому дівчата обовз’яково його розвиватимуть і мають вже кілька ідей промоції культурного дітище. Спочатку дівчата без вагань збираються сформувати програму мандрівок, яка більш-менш рівномірно охоплюватиме всі регіони України, крім тимчасово окупованих територій, і зробити наші подорожі регулярними

Також  завершити розробку повноцінної екскурсійної програми по Києву, що буде максимально гнучкою і відповідатиме інтересам як киян, так і туристів. Крім того, в планах є зробити  програму мультидисциплінарною, бо «звісно, літературна складова для нас пріоритетна, але ж неможливо говорити про літературу у відриві від історії, архітектури, культурології тощо».

І найголовніший крок – це вихід проекту на міжнародний рівень: організація закордонних мандрівок культурного спрямування для українців, а також подорожей для іноземців в Україну.

EOxMI7mOgt8

Для організаторів  -  це не тільки подорож, а підготовка до неї, яка, звісно, залишається «за кадром».

Для тебе – мандрівка,яка може бути яскравою , максимально насиченою прогулянками, екскурсіями, пригодами і зустрічами з непересічними людьми.

 

Діана Горбань

фото: Ната Коваль, Марина Однорог

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment