Професія тест-інженера: Як стати успішним в галузі тестування програмного забезпечення?

In Архів

Як стати успішним тестувальником, і що потрібно для успіху в цій сфері - розповіла Оксана Бачинська, Senior спеціаліст в галузі тестування програмного забезпечення. Вона працювала в таких компаніях як: GlobalLogic, SoftServe, AbtoSoftware і зараз  співпрацює з компанією Skelia.

 

Який досвід ти здобула у тестуванні, і де доводилось працювати?

Зараз я працюю в четвертій компанії. Досвіду сукупного в мене 2 роки і 4 місяці. За цей час встигла вирости до рівня “senior”. На тому не зупиняюся і далі навчаюсь. Хочу перекваліфіковуватися або на автоматизатора, або на бізнес-аналітика. Бізнес-аналітик, як на мене, цікавіша робота, тому що ти є посередником між замовником і виконавцем. Наразі працюю на стороні виконавця, а мені все ж хотілося б глобальніше дивитися на всі ці процеси.

Наскільки мені відомо, ти навчалася на економічному факультеті в університеті імені Івана Франка. Як ти зрозуміла, що не хочеш пов’язувати своє життя з економікою?

На третьому курсі, навчаючись і заглиблюючись в цю сферу, зрозуміла, що в Україні не те, що неможливо, але дуже проблематично досягнути серйозного успіху з економічною освітою. В мене була практика в банку близько трьох місяців і це було жахливо! Так склалося, що в мене сім’я “айтішників”. Батьки за освітою програмісти. Мій брат ще в університетські роки став джуніор девелопером, а зараз маючи більш, як 10 років досвіду працює керівником проектів. Його дружина тестер-автоматизатор.

Я порадилася з сім’єю, пояснила, що не хочу працювати у сфері економіки, і мене підтримали. Протягом року, десь з середини третього курсу, брат почав давати настанови, ділитися відеоматеріалами, книжками. Цілий рік я самостійно вчилася, а на четвертому році навчання пішла на курси QualityAssuranceGroup, і ще їх не закінчивши, пройшла на посаду тестувальника в компанію GlobalLogic.

Як відбувся твій перший досвід реальної співбесіди? Що потрібно було знати?

Дуже багато залежить від характеру людини. Є люди, які вміють «продавати себе», а декому це не вдається. Є ще такий момент, як трохи наглості у бажанні себе «продати». Це було не просто бажання, я готова була землю рити, щоб туди потрапити. В мене було чотири співбесіди на цю роботу. Перша співбесіда - це звичайна співбесіда з HR-cпеціалістом, а опісля перевірка на рівень знань з англійської мови і теорії тестування. Мені передзвонили через тиждень і повідомили, що я пройшла цей етап. Потім призначили співбесіду з SeniorProjectManager, який провів співбесіду більш технічно. Співбесіда складалася з декількох практичних питань по тестуванню і по мережах. Тоді в мене виникла проблема з комп’ютерними мережами, оскільки з ними я не була добре знайома. Інтерв’юера все влаштувало, окрім цього моменту. Але він, мабуть, побачив, що я зможу це виправити. Він дав мені два тижні і сказав, яку книжку потрібно прочитати. Книжка на дев’ятсот сторінок по комп’ютерних мережах і всьо лише два тижні. ChalengeAccepted! Перший раз, коли відкрила цю книжку було дуже страшно, бо незрозумілим здавалося абсолютно все. Та недоспані ночі дали результат і цього разу він був задоволений моїми знаннями. І на цьому етапі повідомили, що крім мене є ще сім кандидатів на цю вакансію і потрібно час аби вибрати. Через деякий час мені знову зателефонували і сказали, що вони відсіяли людей і призначили фінальну співбесіду з керівником проекту, на проект якого потрібен був QA спеціаліст. Це була співбесіда в якій було все: і англійська, і вміння працювати в команді, знання по мережах, практичне і теоретичне тестування. Я успішно пройшла всі випробування і отримала бажану роботу. Працювала на підриві, четвертий курс, 19 років, і відчувала, що рухаюсь в потрібному напрямку.

Які риси мають бути притаманні успішному тестувальнику? Що хоче бачити роботодавець в людині, яка претендує на цю посаду?

Враховуючи весь досвід роботи з різними тестувальниками я зрозуміла, що QA спеціаліст має бути дуже прискіпливим і скрупульозним. В житті є люди, які не відпустять жодної твоєї помилки. Це має бути людина, яка не те, щоб старається помітити і помічає, а в якої це закладено по дефолту. Вона помічає що щось не в порядку, кожну помилку, і підсвідомо розуміє куди потрібно дивитись. Важливо вміти іноді працювати, не піднімаючись декілька годин підряд. Бажання розвиватися також є дуже важливим. Бо якщо цього немає, людина починає погано працювати, розсіюватись і перестає бачити дрібниці, які є важливими у тестуванні програмного забезпечення.

Чи є у тебе бажання відкрити власний бізнес? І з чим він має бути пов’язаний?

Я б хотіла мати щось своє, але скоріш за все не в IT. Власний бізнес мені б хотілося мати, можливо, в туристичному напрямку.

А як щодо подорожей? Де вдалося побувати?

Ще з підлітковому віці в мене з’явилося два бажання. Надзвичайно хотілося водити власну машину і побачити весь світ. Це були ідеї фікс! На перших курсах в університеті, нарешті з’явилася можливість попрацювати влітку. Я почала крутитись всюди, де тільки можна і за це літо заробила собі на подорож в Європу. І тут Остапа понесло! На даний момент я вже була в 21 країні.

Які країни тебе найбільше вразили?

Працюючи в GlobalLogic  рік часу, вдалося здійснити бізнес-візит в Англію. Мене вразила ця країна. Я дуже люблю мегаполіси. Є люди, які себе дуже некомфортно почувають у великих містах. Я дуже люблю Львів, але для мене це дуже маленьке і затишне місто. Коли приїжджаю в Київ, там себе почуваю значно комфортніше. Він дуже масивний і величезний, там значно більше дорожніх розв’язок. Лондон ще в рази більший, місто і його околиці просто шикарні. На другому місці, мабуть, Швеція. А на третьому – Угорщина . В Угорщині красиво, і душа відпочиває. Це важко пояснити, це як чоловік. Чого він? Де я знаю чого він! (сміється) Серце лежить, подобається, і все!

Я помітила тенденцію, що багато людей перекваліфіковуються на тестувальників і прагнуть працювати в цій сфері, тому що це високооплачувана робота. Як ти ставишся до цього явища?

Я взагалі негативно ставлюся до того, щоб люди працювали виключно за гроші і йшли працювати туди тільки тому, що це високооплачувано. Те, що я зараз скажу, ще ніколи жодній людині не сподобалось. Дуже багато людей мене питають, як стати тестером? Дуже багато говорять, що це дуже легко. Є багато різних думок і купа людей хочуть в це влізти, тому що там водяться великі гроші. Нікому не подобається моя відповідь, але проституція теж приносить гроші! Якщо судити виключно з матеріальної позиції, то чому ти вибираєш тестування, а не проституцію? Ти ж більше ні на що не дивишся! Ну чому? Тобі ж потрібні гроші! Судити лише з цієї позиції абсолютно неправильно, до прикладу мені б не хотілося працювати з такими людьми. Якби я проводила співбесіди, в першу чергу дивилася б, де в людини горить вогник в очах, і чи бачить свій розвиток через 5 років. Лише коли бачиш своєрідний старт в цій сфері, тоді зможеш принести користь в цю індустрію, допомогти в проектах, які дійсно потрібні людям. Я думаю, що коли працюєш з душею і віддаєшся з любов’ю роботі, ти і зарплату значно більшу будеш мати, ніж людина, яка прийшла виключно заради грошей.

 

Соломія Олексієвець

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment