Фізична активність розвиває розумові здібності

In Архів

Заняття спортом і фізична активність загалом допомагає дітям розвивати свої розумові здібності, рости здоровими та витривалими, це дисциплінує та позитивно впливає на мозкову активність. Про це далі в інтерв‘ю з професійним тренером – Юлією Віннік.

11880934_979270628790322_1976053986_n

 Для початку розкажіть про те, чим Ви займаєтеся і яка Ваша спеціальність?

Я займаюся легкою атлетикою з 10 років. Навчалася в Донецькому вищому училищі Олімпійського резерву імені С.Бубки. Пройшла освітньо-професійну програму підготовки молодшого спеціаліста за фахом “Фізичне виховання”. Зараз треную маленьких діток від 7 до 10 років. Тренування у дітей в такому віці спрямовані на загальну фізичну підготовку, що передбачає собою розвиток основних  якостей: витривалість, гнучкість, швидкість, спритність, сила.

Розкажіть детальніше які переваги для дітей дає спорт і чому так важливо цим займатися?

Спорт – це метод фізичного виховання, це змагання. Хоч на перший погляд це звучить нелогічно, але заняття спортом і фізична активність загалом допомагає дітям розвивати свої розумові здібності. Через регулярні фізичні наватнаженняв організмі людини виділяються ендорфіни,це так звані гормони радості, які в свою чергу позитивно впливають на мозкову активність. Тренування сприяють розвитку загальної витривалості, зміцненню м’язів, хребта, підвищенню тонусу організму. Завдяки систематичним заняттям дитина розвиває спритність, гнучкість, швидкість реакції, а також розвиває такі здібності як самостійність, ініціативність, організованість та активність. Найважливіше в спорті це змагання. Спортивні змагання вчать не зневірятися у випадку поразки, а тренуватися ще більше, щоб наступного разу досягти вищого результату. Поразка для спортсмена це всього лише мотивація до тренування за більш посиленою програмою. Поразка – життєвий досвід, який допоможе дитині навчитися не здаватись. Заняття спортом – чудова можливість бути чимось занятим, відчути в собі потенціал, розвиватися впевному напрямку, і, як я вже казала, це хороший стимул і для розумового розвитку. А також це надійний спосіб завести друзів!

11857544_979270652123653_688325030_n
Як з точки зору фізіології можна пояснити розвиток головного мозку у дітей?

До 3 років відбувається інтенсивний розвиток мозку дитини, особливо кори мозку, це зовнішня частина мозку, що відповідає за вищі функції, такі як свідомі рухи, здійснення завдань, мова. Інформація про навколишній світ обробляється в корі головного мозку і стимулює його розвиток. Розвиток дитини відбувається поетапно: у віці 6 тижнів він починає усміхатися у відповідь батькам, в 3 місяці – брати предмети, які лежать поруч, в 7 місяців – сидіти. У віці близько 1 року діти роблять перші кроки та вимовляють перші слова, оскільки до цього часу області мозку, що відповідають за ці види діяльності вже досить розвинені. Такий інтенсивний розвиток мозку закінчується до 3 – 4 років і далі, впродовж всього дитинства відбувається його вдосконалення. Тоді дитині стає важливо як вона виглядає, у що одягнена. Вона себе вже сприймає як особистість і розуміє, що відрізняється від інших. Діти в 5 років стають достатньо витривалі фізично, вони можуть пробігти без зупинок 200-300 метрів у швидкому темпі. Якщо на шляху зустрічаються перешкоди, вони їх спритно перестрибують або оминають. З 4 – 5 років варто серйозно задуматися щоб віддати дитину у спортивну секцію. У більшості видів спорту працює принцип: чим раніше – тим краще. Це пов’язано з тим, що м’язова система і рухові навички мають свій природний потенціал, наприклад, такі види спорту як плавання, фігурне катання, спортивна і художня гімнастика, бальні танці будуть розвивати дитину з раннього віку.

У 12 віці також відбуваються перебудови в корі головного мозку. Діти стають агресивними, грубими, можуть потрапити в компанію, яка погано на них впливатиме. Батьки це називають “перехідний вік”, хоча насправді це реакція на внутрішні перебудови. І в такому віці діти вже мають бути в спортивній секції, адже це те, чим вони зможуть себе зайняти, розвиватися, замість того, щоб проводити час в поганій компаній.ї

11868603_979270678790317_985046878_n

Як заохочувати дітей для занять спортом? Як зробити так, щоб дитина почувалася успішною?

Вважаю, це дуже важливе питання, оскільки дитина повинна сама прагнути розвиватися фізично. Батьки  разом із тренером повинні хвалити дитину за кожен позитивний результат таким чином можна сприяти тому, щоб дитина повірила в себе і хотіла добитися ще кращих результатів. В такому випадку вона, вже як доросла людина, буде спрямована на виконаня завдання, націлена на результат і сприймати спорт не просто як розвагу. Таким чином можна закріпити позитивні результати. Завдання батьків – стимулювати появу мотивації в дитини, наголошувати на її успіхах і вірити, що вона може досягнути більшого, підтримувати та хвалити її. Адже, погодьтеся, всім приємно коли їх успіхи оцінюють, а дітям особливо. Проте є важливий фактор, на який потрібно зважати – похвала повинна бути заслуженою і справедливою, і в жодному разі не варто порівнювати своїх дітей з іншими чи між собою. Мовляв “твій старший брат у твоєму віці вже на регіональних змаганнях виступав”, такі висловлювання, зроблені навіть з найкращих намірів, розвивають у дитини почуття провини за свою неспроможність, переконаність у тому, що вона нічого не здатна зробити правильно. Батькам варто наголошувати на позитивних моментах, казати, що оцінили зусилля дитини, що згодом в неї все вдасться, що вона вже виходитькраще, ніж попереднього разу. Дитина повинна повірити в свої сили і для себе прийняти рішення  продовжувати заняття певним видом спорту, бачити в цьому сенс. Вважаю, це повинне бути особистим рішенням, така мотивація – найсильніша.

Щодо успішності, то гадаю, насамперед відіграє роль рівень навантаження, при якому вона може бути успішною. Адже найважливіше задоволення, яке вона отримає від добре виконаної справи, замість почуття неповноцінності і власній нездатності. Тому потрібно правильно розраховати навантаження на дитину, як їй був би оптимальний, такий рівень, на якому вона не братиме участь у повсякденній гонці “на виживання”. Зрозуміло, що зовсім маленькими навантаження теж не повинні бути, важливо, щоб ваша дитина могла відчути себе спроможною, навчитися отримувати радість від добре виконаної роботи та вміння доводити почате до кінця.

11846158_979270665456985_330294051_n

 Чи є ще щось що Ви б хотіли додати?

Так, я б хотіла сказати, що для гармонійного розвитку дитини її потрібно виховувати в духовному плані, інтелектуальному та фізичному. Тому те, що батьки не мріють про спортивну карєру для свого нащадка, а мріють про медичну наприклад, зовсім не є аргументом для того, щоб не віддати дитину в спортивну секцію. Хочу ще раз наголосити, що фізична активність розвиває розумові здібності, і не біда навіть якщо до 12-річного віку ви не віддали дитину в секцію, це можна зробити і пізніше! Головне не затягувати з цим рішенням, навіть якщо не визначилися у яку секцію краще – спробуйте різні варіанти, трошки часу та наполеглевості і дитина не зможе відмовитися від спорту!

Ольга Дячишин

фото: Інтернет

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment