Дівчаткам – красиві ляльки, хлопчикам – супергерої і що потрібно для повноцінного розвитку дитини

In Архів

Найбільший в світі виробник дитячих іграшок компанія Mattel намагалася запускати у продаж ляльку Барбі – Астронавт у 1965, 1985, 1994 і 2013, та незважаючи на всі спроби цю ляльку купували значно менше, ніж будь-яку іншу Барбі. Натомість рекордних продажів досягла Барбі – Волосся, довжина волосся якої була лише на 3 см коротшою ніж її висота. Ця ж компанія знову здобула успіх випустивши для хлопчиків Max Steel – ляльку-супергероя заввишки 15 см, завданням якого є врятувати світ від монстрів. Чому ж дівчатка надали перевагу ляльці із довгим волоссям, замість ляльки із серйозною професією, а хлопчики обрали для себе ляльку із благородною місією?

images

На це запитання психолог-практик Ірина Смоляк ставить зустрічне запитання: Хлопчики і дівчатка відрізняються один від одного? Навіть на фізіологічному рівні вони різні, а щоб пояснити відмінність потрібно починати з гормонів, генетичних кодів, способів мислення, соціального виховання, розвитку як індивідуального так і цілого людства загалом. Різниця на фізичному рівні пояснює різний спосіб мислення і відповідно різний вибір іграшок.

Мова йде не просто про стереотипність мислення, а про те, що відбувається в

організмі на гормональному та психологічному рівнях – хлопчик підросте і стане чоловіком, якому потрібно буде мужності аби здобути їжу і нагодувати сімю, дівчинка стане жінкою, якій потрібно буде виховувати дітей. І нехай жінки за законом рівноправні з чоловіками, навіть мускулатуру можуть розвивати і карєру будувати можуть з такими ж успіхами що й чоловіки – законів природи ніхто не відмінив. Тому не часто можна побачити хлопчика, який із задоволенням гратиметься лялькою з довгом волоссям, зазвичай хлопчики надають перевагу машинкам, літачкам, або ж лялькам-супергероям, воїнам, а дівчатка в свою чергу обирають ляльок, яким можна розчісувати волосся, робити зачіски, підбирати наряди тощо. Якось ми з сином поїхали в гості до моєї мами, у будинок, де я виросла, там ще з мого дитинства залишились ляльки і не було жодної машинки, тож як я тільки не намагалася зацікавити сина все марно – цими іграшками він так і не грався – згадує Ірина Смоляк.

Навіть на прикладі молодшої  школи можна пояснити чому у дівчаток кращі оцінки ніж у хлопчиків, дівчатка краще сприймають інформацію на слух, тобто таке класичне навчання, до якого звикли у школах їм підходить. Хлопчики ж у свою чергу більш схильні до активного навчання, їм простіше коли вони самі щось спробують, їм потрібна картинка, наочний приклад.

Тому фізіологи говорять, що дівчаткам можна йти до школи з шести років, вони сприймають суху інформацію, їм легше вчитися, в той час коли хлопчикам краще ще рік зачекати. Хлопчики і дівчатка багато в чому відрізняються тож не дивно чому вони обирають різні іграшки.

Граючись дитина пізнає світ, осмислює його, вчиться розуміти і проектує на себе роль турботливої матері чи відважного рятувальника. Повноцінно дитина може розвиватися в тій сімї, де вихованням займаються обоє батьків, тоді вона на прикладі бачить як потрібно поводитися матері та батьку і в майбутньому за цими моделями буде будувати свою власну сімю. Проте не можна забувати про школу як ще одне важливе джерело пізнання світу, найкраще було б якби у школі половина вчителів були жінками і половина чоловіками, адже чоловічий стиль виховання відрізняється від жіночого. Ірина Смоляк наводить приклад як чоловік граючись з дитиною підкидає її до стелі, жінка свариться, бо дитина може впасти. З психологічної точки зору, коли дитину підкидають до стелі, на підсвідомому рівні в неї формується довіра до світу – вона летить і її ловлять, в неї не зявляються думки що вона може впасти, їй радісно і разом з тим в неї розвивається координація рухів. Жінка хвилюватиметься щоб дитина не бігала, бо може впасти, одягнулася тепліше, бо може замерзнути, поїла бо може бути голодною. Чоловіки до цього ставляться по-іншому: якщо впаде – підніметься, замерзне – одянеться, буде голодна – поїсть. Так закладено природою, що жінки більше хвилюються щоб з дитиною чогось не сталося, це закладено на гормональному рівні. Базова функція жінки народити і вберегти, вона дає життя і повинна його зберегти, функція чоловіка – навчити дитину виживати.

Неможливо заперечити те, що закладено в нас природою, ще від початку існування людства чоловіки і жінки різні за своєю фізіологією і за призначенням. Жінки люблять дітей незалежно від того чиї вони, особливість чоловіка в тому, що здебільшого вони не люблять чужих дітей, особливо якщо їх відразу десяток і кожним потрібно опікуватися, тому мізерний відсоток чоловіків хотітиме працювати в дитячому садку. І на педагогічний факультет вступають в основному дівчата, їм більш характерне бажання навчати, їм подобається спілкуватися, гратися з дітьми. Але, через різницю стилів виховання чоловіків і жінок, в школах варто зрівноважити їхню кількість, адже зараз виховання виходить досить одностороннє.

 

Ольга Дячишин

фото:Інтернет

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment