Людина не механізм, який можна просто перемкнути з режиму “війна” на “мирне життя”

In Архів

Коли іще вчора ти жив у чоловічому колективі, за розкладом, відповідальні рішення приймав головнокомандуючий, проблеми вирішував за допомогою сили, а сьогодні знову у колі сім’ї думаєш як продовжити життя і переймаєш на себе керівну роль навіть у побутових проблемах – неможливо уникнути труднищів, повязаних із адаптацією.

Для людини, яка ще не впорядкувала свої думки різка зміна сердовища із військового на мирне і навпаки може стати черговим стресом. Відправляти відразу додому людей, які щойно були на війні нерозумно, людина не може однієї миті змінити спосіб життя, який вела останні кілька місяців і ось так просто позбутися емоцій, які пережила. Для того щоб спростити процес адаптації доцільно створити так звану буферну зону, в якій з демобілізованими і добровольцями спочатку попрацюють фахівці: психологи, психоаналітики та психотерапевти.

11994313_990545457662839_1310100495_n

Психолог-практик Ірина Смоляк каже: “Кожному із нас час від час потрібно виговоритись, коли людина щось обговорює то підсвідомо вона знову переживає ці емоції, про які розповідає, їй може бути радісно або боляче, але дуже добре якщо вона хоче поділитися своїми емоціями. В такий спосіб людина переборює свої емоції, позбувається їх якщо вони негативні, переосмислює, і навіть трошки послаблює. Кожній людині важливо щоб її вислухали, особливо якщо їй справді є що сказати, тому потрібно йти на контакт, ставити відкриті запитання, допомогти можна просто вислухавши. Проте разом з тим якщо ви не психотерапевт, не маєте ніякої кваліфікації психолога і жодної підготовки то можете опинитися в ситуації коли просто не знатимете що далі робити з тими емоціями, які вам відкрилася. Саме тому слід бути обережним у своїх висловлюваннях, не пропускати через себе негатив, і делікатно порадити такій людині поговорити з фахівцем”. Слід зрозуміти що люди які побували в зоні АТО пережили величезну психологічну травму, якщо ви випадково натрапляєте на людину, яка щойно повернулася то найкраще не вступати у конфлікт, не заперечувати їй, бути доброзичливим, попросити вибачення якщо ви провинилися – це найпростіший спосіб нейтралізувати агресію.З ними спочатку повинні поговорити спеціалісти, які вміють ставити запитання, нейтралізувати агресію, знають як правильно поводитися щоб допомогти людині. Люди які повертаються із зони АТО починають переосмилювати своє життя, шукати відповіді на питання, таких людей потрібно повертати до життя.

Різка зміна середовища призведе до того, що відважний воїн там не знатиме чим зайнятись тут, його рідні не будуть знати як спілкуватися. Людина не має матриці, яку при потребі можна замінити і викинути з голові погані думки. Такій людині потрібно показати, що це середовище більш передбачуване, стабільніше, безпечніше, допомогти перемкнутися на режим “все добре”. Для жінок чиї чоловіки повернулися з АТО Ірина Смоляк радить взяти відпустку щоб допомогти йому адаптуватися, вигадати для нього якусь роботу, якось задіяти щоб чоловік не залишався цілими днями сам на сам з своїми думками. Дієвий спосіб повернутись до способу життя, яке було перед АТО – перебороти негативні емоції, злість, образу, але для цього потрібен час, а щоб справитися з негативом якнайшвидше потрібні фізичні навантаження. “Наш організм цілісний, коли ми відчуваємо негативні емоції в нас підіймається тиск, пришвидшується серцебиття, виділяються певні хімічні речовини в організмі, які він починає переробляти. Для того щоб пришвидшити цей процес і заспокоїтись потрібно добре пропотіти, вдатися до виснажливої фізичної праці, тоді кров швидше циркулює, швидше виводяться ці речовини, а потім випити води та прийняти душ” – розповідає Ірина Смоляк.

Розібратися в собі, впорядкувати думки допоможуть різного роду терапії, в основі яких є мистецтво, творчість, адже пережиті емоції повинні якось реалізуватись, мати вихід, в іншому випадку вони будуть пригнічувати і негативно вплинуть на психологічний стан людини. Наприклад можна зліпити фігурку, яка б уособливала конкретну людину, яка викликає неприємні спогади і розбити її, написати лист, зазначивши в ньому що саме образило людину та описавши детально свої почуття і спалити його. Або зайнятися малюванням, йогою, відвідати сеанси аромотерапії і намагатися оминати місця, які можуть нагадувати про події, пережиті в зоні АТО.

 

Ольга Дячишин

фото:Інтернет

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment