Крим – без голосу ніяк

In Архів

Час минає, а проблеми залишаються. Вже більше ніж півтори роки більше ніж 3 тисячі кримських переселенців проживають у Львові. Здавалось би,що їхні проблеми вирішені ,а тому на них прицільної уваги не звертають,і тому тема кримських татар втрачається в загальному дискурсі. Проте місцевим жителям варто не забувати про велику кримськотатарську спільноту,адже те що вони живуть у Львові не звільняє їх від прикрої ситуації на півострові та їх наслідків. І все ж кримські татари проводять різноманітні заходи,щоб привернути увагу і більше інтегруватися у львівську сім’ю.

WDw4f_G6krg

Останнім масштабним  і першим у своєму роді відбувся фестиваль переселенців і львів’ян , де вони і гості мали змогу краще пізнати культуру зсередини і розвіяти стереотипи і міфи , які були нагромаджені в нашій свідомості з часів діда-прадіда. І ті, і ті представили свої вироби мистецтва, свої таланти: співи, музику, майстер-класи.  Звісно,на фестивалі зміксували багато різних подій: від фотовиставки,на які експонувались фото переселенців і львів’ян.

bfU9wrDt6hM

Таким чином фотограф Вікторія Поліщук хотіла  показати що хоч і обличчя дуже різні в усіх: і втих і втих є схожі проблеми схожа картинка майбутнього і мрії. Також на фестиваль завітала відома кримськотатарська співачка Ельвіра Сарихаліл та донецько-харківсько-київського гурту AcousticQuartet , які грали настільки вартісну музику,що транслювати її в світі зовсім не соромно.

Nx00SWvBRjo

 

Крім того на фестивалі провели традиційні майстер-класи і ярмарок, а переселенці з львів’янами запрошували на смачну кухню і запашну каву. Не можна не згадати своєрідний автентичний виступ гурту «Kurbasy» та «Manu», адже вони пробирались в підсвідомі закапелки своїми українськими і кримськотатарськими народними піснями із медійною інсталяцією «На нашій Юлойці».

Qdg6XUQ1WQA

Та не варто забувати і про темну сторону медалі,адже переселенці зіштовхуються з новими проблемами.  «Помічаємо питання мови. Частина переселенців говорить російською мовою,а це в деяких куточках Львова , наприклад спальних, львівяни можуть сприймати  як загрозу власної ідентичності. Для того щоб цього не було ми намагаємось звести всіх  на такі спільні майданчики». – поділився Алім Алієм, координатор КримSOS. Проте багато стереотипів розвіялось порівняно з минулим роком.  Проте не можна не сказати,що переселенці добре уживаються з місцевими,але з одного боку і з іншого бувають неадекватні люди,які створюють купу безглуздих напружених ситуацій.

Uu3lTvyze-8

Проте існує ще одна проблема. Влада є дуже різною. Місцева адміністрація підтримує інтеграційні проекти і міністерство  культури  теж.  Проте міська рада не проголосувала за надання приміщення для Кримського дому.  Кримський дім – це   культурний центр кримських татар, де створюються і реалізуються  всі соціальні  ініціативи, пов’язані з переселенцями. Більше того , це і майданчик для спілкування місцевих жителів з переселенцями.

qPhFbYXQpmI

В декількох словах варто згадати про події ,які відбуваються безпосередньо в Криму.  Нещодавно лідери  кримськотатарського меджлісу Рефарт Чубаров і Мустафа Джемілєв оголосили, що кримські татари починають економічну блокаду Криму. «Ми не дозволимо фурами везти продукти з України в Крим,які більшою частиною їдуть на материкову Росію через Краснодар і там продають українські продукти , і таким чином ведуть бізнес». – ділиться Алім Алієв і додає: «Репресії в Криму продовжуються. Минулого тижня ми знову маємо 3 випадки викрадення людей,смерть двох хлопчиків, та ще й одного активіста викрали.  Ми не знаємо дотепер де він є. Крим досі є територію, де тероризує окупаційна влада».

Тішить,що переселенці  стараються не покладатись на державу, а самостійно заробити  копійку.  Звісно,що не у всіх виходить. Проте тішить  факт,що людина не сидить дома,не чекає поки їй принесуть щось готова, а прагне сама. Тому і КримSOS , Кримський дім та міжнародний фонд Відродження створюють низку грантових програм  для тих,хто хоче навчитись вести бізнес, для тих,  хто хоче і може його вести, але немає  фінансування. Ці програми діють у львівській області.

«Ми будемо надавати грантову допомогу,яка дає вудочку але не дає рибу», – наголошує Алім Алієв, – «Ми точно далі будемо робити інтеграційні проекти. Якщо місцеві хочуть почути про переселенців не з чуток то хай відвідують ці події».

Тож ви маєте унікальну нагоду відвідати заходи від кримських татар у рамках 22 форуму видавців у Львові.

У неділю, 13 вересня, о 12:00 в готелі «Жорж» пройде подіумна дискусія «Переселенці та місцеві: від стереотипів до порозуміння». «Звідки беруться міфи та яким чином їх долати?»,  «Як будувати діалог між переселенцями та місцевими мешканцями?», «Чи можуть бути переселенці провідниками позитивних змін у суспільстві?» – на ці та інші питання спікери та учасники намагатимуться знайти відповідь. До обговорення запрошуються представники влади, бізнесу, громадських організацій, інтелектуали, діячі культури, журналісти.

Також у неділю, 13 вересня, о 21:00 на балконі театру Леся Курбаса, (вул. Леся Курбаса, 3)глядачі зможуть знову побачити унікальний музично-візуальний перформанс «На нашій юлойці» проекту «Kurbasy» та «Manu». Артисти виконають пісні та мелодії на основі українського та кримськотатарського мелосу, а будівля театру Курбаса, у тому числі, перетвориться на Ханський палац у Бахчисараї.

Подія пройде у рамках «Фестивалю переселенців і львів’ян», який організовують кримськотатарський культурний центр «Кримський дім у Львові», громадська ініціатива «Крим SOS» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

 

Тетяна Бойко

фото: Інтернет

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment