Ляльки-обереги, або нове це забуте старе

In Архів

Кожна країна є схожа між собою культурою та традиціями. От наприклад в деяких країнах робили чи й досі роблять ляльки вуду, в нас вони ж називаються ляльки-мотанки,  та мають зовсім інше, хоча також схоже призначення, а саме, що з давен й до сьогодні виконують функцію сакральних оберегів. Незвичні для нас сьогодні іграшки виготовлялися переважно з природних матеріалів, наприклад, із дерева, трави, соломи, каміння, а також із тканини.

Про деякі особливості ляльки-мотанки розповіла Надія Андрейців. Жінка є художницею, а свою першу ляльку-мотанку зробила для своєї дитини, після чого настільки захопилася цим рукоділлям, що тепер про них знає все та своїми знаннями охоче поділилася із нами.

«Робити мотанки почали ще в давнину. Це пов’язано з тим, що не було іграшок і робили своїми руками матері чи бабусі своїм дітям ось такі забавки. Ляльці не можна було малювати обличчя, щоб не вселилася нечиста сила, тому голову мотанки нитками робили хрест. А моталися давно, можливо ще й в 16-17 столітті, бо є книжки в яких це написано. Та зараз цей процес трохи відійшов від традиції.

VJb3qIldR5k

 Молодим дівчатам на весілля робили ляльки-мотанки на щастя. Робота виконувалася за певними інструкціями, яких обов’язково мали додержуватися.   Кожний колір нитки мав свій знак. От, наприклад, ниточка жовта – це символ  Божої любові, а також символ сонця. Потім була ниточка оранжева і червона, яка символізувала кохання та пристрасть, після чого використовували для певного нанесення зображення сині нитки, що означали символ води, неба, чистоти і життя. Колір коричневої ниточки символізує  колір землі, достатку – це до плодючості. Зелений – символ розквіту. До речі, в мене був такий випадок, я подарувала одним дівчатам, які вже вийшли заміж, мотаночку немовлятка дівчинки, та ті  через рік народили донечок.

OqxCBGcjVlw

 

Є також мотанка-багаторучка для кухонної кімнати, її дарують мамам, щоб ті швидко й гарно виконувати кухонні справи.  Ще є ляльки мотанки-зерновушки – це такі торбиночки, у всередині яких цільне зерно, їх ставили на поріг, адже це символ достатку, щоб ніколи нічого не бракувало в родині. Ще є мотанки зі зв’язаними руками, їх добре дарувати молодій парі на весілля, щоб вони ціле своє сімейне життя були нерозлучні.

Коли дівчина сама сідає в’язати мотанку, вона повинна загадати бажання, така  лялька називається бажальницею, з нею можна поділитися своїми найбільшими бажаннями, а також добре дякувати за ті, що вже здійснилися, адже вважається, що вона проносить успіх та розуміння в родині.

iHIYGjUCEpg

 

 Ще є дванадцять ляльок-мотаночок у вигляді маленьких немовлят, яких  загортають в такий собі полотняний конвертик. Вони символізують дванадцять апостолів, їх кладуть новонародженій дитині в колиску, щоб вони оберігали дитину протягом її дитячих років.»

В давнину говорили, що в середині ляльки приховується дух пращура. Таке відродження старої іграшки символізує в певному розумінні навернення народних вірувань та обрядів.

                                                                                                 Перевізник Іванна

                                                                                      фото: Перевізник Іванна

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment