Крашанки,бандикут та баби

In Архів

Хтось до Великодня фарбує яйця та пече паски, в іншому куточку світу в цей день їдять баранину зі смаженими артишоками чи ж солоний пиріг з сиром і яйцями. Десь на півдні головною стравою в це свято є коломба, щось на зразок нашої паски, але з ароматомлимона. А от у країні вічного літа замiсть крашанок та iнших традицiйних страв ставлять на святковий стiл омлет iз черепашачих яєць, суп з iгуани, вiдварну юку та капiбару, вiдому також як водосвинка – найбiльший гризун на Землі.

7756xffaPBI

 

У тих куточках світу, де основною релігією є християнство, існують різні традиції святкування цього дня, причому деякі з них – вельми екстравагантні.

У Великодній день в Австралії до сніданку подають солодкі булочки (Hot Cross Bun), а до обіду – смажена яловичина, баранина або курча і смажені овочі. Десертом ж стане відомий торт-безе з фруктами під назвою “Павлова”, а до нього подадуть міцний чорний ароматний чай. Тільки в цій країні крашанки роблять з шоколаду. А ще свята в австралійців тривають чотири дні. На відміну від багатьох інших країн, тут символ Пасхи не кролик, а смішний звір bilby, він же – кролячий бандикут.

В Німеччині ніхто  не працює ані в п’ятницю, ані в суботу, що передують Великодню. А суботнього вечора в різних населених пунктах Німеччини влаштовують велике Великоднє багаття. Це дуже популярний захід, і дуже багато хто приходить подивитися на це багаття – символ кінця зими та згоряння всіх поганих почуттів. Ранок Великодня кожна родина в Німеччині провадит за сніданком. Батьки напередодні ховають корзини з ласощами, писанками й невеличкими дарунками. Після сніданку вони кажуть дітям: “Великодній зайчик заховав від вас корзини, ви мусите їх знайти”. Діти шукають їх по всій оселі, і це дуже весела мить святкового дня. У другій половині Великодня сім’ї відвідують друзів і родичів, де п’ють разом чай.

У Мексиці Великодні свята тривають майже два тижні й мають характер народних гулянь. Великодні танці загальновідомі. Над вулицями висять гірлянди зі строкатого паперу. Відбуваються дві театралізовані процесії Страсної п’ятниці. В першій половині дня мальовнича хода символізує ту мить, коли римські солдати приводять Ісуса до місця розп’яття. У другій половині дня – чорну, мовчазну процесію розп’яття.

rwrVvvKQpQQ

У Франції Великдень — сімейне свято. Французи влаштовують застілля з традиційними молитвами. На столі обов’язково має бути смажене курча, на десерт подають тістечка з шоколадною начинкою. У Великдень у Франції кожна людина повинна обов’язково відвідати церкву. Свої будинки люди прикрашають гірляндами і червоними стрічками. Головним символом Великодня у Франції є дзвін дзвіночка.

У Швеції до свята Великодня будинки прикрашають великодніми квітниками, в самих будинках скрізь ставлять жовтих курчат. На пасхальному столі завжди багато різних солодощів. Великодні яйця роблять з картону, а всередину кожного яйця кладуть велику цукерку. Головною традицією в Швеції, є розведення багать, які відлякують нечисту силу. Між собою шведи проводять змагання, чиє багаття більше. Діти вбираються в костюми відьом і чарівників, ходять по будинках і просять частування.

У Великобританії в пасхальну неділю, в церквах проходять святкові служби та концерти органної музики. На обід збирається разом вся сім’я. Печуть пасхальний торт і запікають баранчика в овочах. На стіл ставлять шоколадні яйця і зайців з тіста. У Великобританії є дитяча гра, коли діти трясуть сито з яйцями, на яких написані імена присутніх. Перемагає той, чиє яйце довше не розіб’ється. Увечері проходить великодній карнавал і танці тривають до ранку.

У Польщі традиційною пасхальною випічкою являються  – баби (щось на зразок наших пасок) і мазурики (пісочні пироги, прикрашені їстівними квітами, гілочками і яйцями). Роблять це в четвер. На стіл подають також улюблені поляками м’ясні страви, зокрема білу свинячу ковбасу зі спеціями, а до неї – буряк з хроном. Понеділок після Великодня називається Мокрим, і в цей день не варто ображатися, якщо вас на вулиці обіллють водою з відра. До слова, ця традиція є і в деяких українських регіонах, в основному західних.

Великдень в Україні — це ще й свято весняного воскресіння, оновлення природи, що відзначалось у день весняного рівнодення ще за часів язичництва. Це поєднання двох вір, двох світів — язичництва й християнства. Основна ознака Великодня — писанка.

А Великодня субота — це останній день підготовки до свята і остання нагода висповідатися. Без цього не досягнути повноти свята. Не гідно сідати до великоднього столу з неочищеним серцем і устами. Великдень є символом щорічної можливості почати нове життя. Під передзвін церковних дзвонів та спів пасхальних пісень освячуються паски, писанки та все принесене в прикрашених кошиках і кухлях. Люди христосуються і поспішають додому — до сім’ї, родини.І ось всі умиваються свяченою водою, в яку опущено писанку та хрестик, а лише тоді до святкового сніданку, щоб розговітися яйцем і паскою.

 Автор: Ірина Котельницька

Фото: Інтернет

 

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment