Українська музика. Як все починалось…

In Архів

Недалекі 90-ті- це золота доба української музики. Цікава розмова з експертом в музичній справі-Олександром Дудою про фундамент, який сформував сучасну музичну культуру.  

 Скрябін, Ніна Матвієнко, Віктор Павлік, Олександр Пономарьов…а чи можете Ви продовжити перелік українських виконавців? Це незнання «своїх» і є витоком, чи не найважливішої дискусії, яка точиться навколо україномовної музики. Коли проблемне питання наповнення мас-медіа піднялося на суспільне обговорення,  багато хто почав цікавитися українськими музичними продуктами, але й досі не знає з чого все почалось.

 

Нарешті, уряд робить нововведення, мас-медіа змінюють свої музичні контенти і звільняють музичних редакторів. І не дарма, адже музичне наповнення має вагоме значення і несе сильний вплив. Потреба в україномовному наповненні мас-медіа автоматично піднімає україномовного виконавця на найвищу щабель. Аби, краще дізнатися кому має завдячувати український слухач за суттєвий вклад в музичну культуру України, варто  дослідити початки україномовної музики, а саме 90-ті роки.

Отже, давайте згадаємо якою була українська музика на зламі тисячоліть разом з експертом в музичній справі, DJ ,менеджером та продюсером групи Mirami та музичним редактором Нео Радіо (м. Червоноград) – Олександром Дудою.

-     Кого можна вважати першовідкривачем української музики 90-их? Чому?

Важко відповісти на це питання однозначно тому, що як і у світовій музиці так і в українській є багато стилів та напрямків. Якщо ми говоримо про POP культуру, якою в основному захоплюється молоде покоління, то потрібно обов’язково згадати про таку програму як “Територія А” з Анжелікою Рудницькою, яка виходила в той час на телеканалі ICTV і яка була рупором для усього сучасного і модного тоді в українській музиці. Якщо перейти більше на персоналії, то потрібно виокремити Ірину Білик, яку без перебільшення можна назвати Pop королевою українського шоу-бізу 90-х. Вона задавала тренд, її пісні співала вся Україна. Звичайно, слід також згадати Олександра Пономарьова, групи Аква Віта, Фантом 2, Скрябін…

 -     Чи важко було з’явитися у радіоефірі в 90-ті?

На той час не було стільки радіостанцій як зараз. Всеукраїнською радіостанцією в ті часи було радіо «Промінь», на якому виходив хіт-парад “12 мінус 2″, а також культова програма тих часів “Гарячий компот”. Власне, у цих програмах українські виконавці отримували найбільшу радіорозкрутку по Україні. Якщо брати до уваги Львів, то у 90-х працювали лише 3 FM станції. Конкуренція на той час серед українських виконавців була невеликою, та ймузика більше була спрямована на те, що популярне у світі та Європі. Тому, мабуть, не було проблем з потраплянням пісень до ефіру.

-     Де “крутили” музику 90-их? (ТВ, клуби)

Якщо говорити про українських виконавців, то я вже згадав вище такі програми, як “Територія А”, “12 мінус 2″, “Гарячий компот”. Звичайно, що кожна станція і ТВ мали ще якісь свої програми, але ці були найбільш відомі і популярні серед людей. Клубна культура в Україні почала зароджуватися вже під кінець 90-х, тому сказати, що українські виконавці були представлені в клубах – важко. Звичайно, що багато хто їздив з виступами по Україні, але дуже часто це були палаци культури, спорткомплекси тощо, але не клуби.

-     Як вплинув фестиваль “Червона Рута” на розвиток української естрадної музики?

О! Це слушне питання! Я й забув, що був такий чудовий фестиваль. Це була ще одна площадка для українських виконавців завдяки якій їх могла побачити вся країна, адже цей фестиваль транслювався на головному телеканалі. Фактично на цьому фестивалі народилися такі гучні імена як “Брати Гадюкіни”, “Вхід у змінному взутті”, “Танок на майдані Конго” і багато інших.

 chervona_ruta_festival 

-     Чи можна стверджувати, що українська музика 90-их суттєво вплинула на розвиток української культури? Чому?

Не знаю навіть як правильно відповісти на це запитання… Фактично вплив цієї музики був недовгим… Як співав Андрій Кузьменко з групи “Скрябін”: “Прийшли великі хвилі – забрали то всьо, що я ліпив”. Так і сталося з українським шоу-бізнесом, що прийшов великий фінансований вплив від сусіда зі сходу і все почало змінюватися нажаль не в кращу сторону, якщо мова йде про українську пісню, а від так і про культуру. А були великі шанси долучитися до кращих виконавців, як мінімум Європейського музичного товариства.

 - Чи могли б Ви зробити свій рейтинг “Топ кращих виконавців 90-их”?

 1. Ірина Білик

2. Скрябін

3. Фантом 2

4. Аква Віта

5. Ван-Гог

- Чому саме ці виконавці?

 - Ірина і Скрябін – це вже легенди… Вони змогли пережити зміни в українському шоу-бізнесі і створити ще багато гарних пісень після 90-х. А решту виконавців у моїй 5-ці напевно найяскравіші зірки української танцювальної сцени того часу… А я, власне, найбільше люблю танцювальну музику. Тому якось так ;)

Усі вищезгадані зірки, яких хтось вважає кумирами, а інші просто наспівують їхні пісні під гітару, закладали фундамент в «сучасну українську музику». І лише ми, пам’ятаючи і поважаючи їхній внесок, зможемо зміцнити цей фундамент.

 

 

Автор: Софія Кіструга

фото: Інтернет

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment