Топ 5 фільмів, після перегляду яких у вас зміниться ставлення до чорно-білого кіно

In Рейтинги

Усі ми – кіномани. Любителі кіно, фільмів, мультфільмів, короткометражок і серіалів, словом, шанувальники кіномистецтва. Правда, кожен з нас є кіноманом унікальним, одні більше захоплюються  фільмами і не втрачають можливості засісти за улюбленою справою, інші ж – менше, а їхнє захоплення обмежується кількома фільмами в місяць. Як то кажуть “у кожного своє кіно”, бувають навіть ті, що не дивляться його взагалі, не вбачаючи у ньому жодного сенсу, таких людей одиниці, тому не будемо про сумне. Цей топ присвячений саме кіноманам, тим, хто кохається в кінофільмах, хто їх обожнює та споглядає регулярно. А ще, цей топ для тих, хто не знайомий із золотою класикою та не дивиться старих кінострічок, для тих хто виріс на сучасних фільмах і найстаріше кіно в їхній колекції – перший епізод “Зоряних Воєн”. PostМайдан дає вам 5 причин закохатися в класичні фільми.

1. “Це прекрасне життя/
ItsaWonderfulLife” (1946)

14237730_1866736853556356_7137254756286387615_n

жанр: мелодрама
країна: США
кіностудія: LibertyFilms (II)
режисер: Френк Капра

Зворушлива історія про те, як втративши все можна отримати навіть більше.  Яскраві герої та персонажі, вдало підібрана музика та режисерська робота подарували світу картину, кальку з якої ви розпізнаєте одразу. Тепер уже класична повчальна історія про чоловіка, який не бачить подальшого сенсу в житті та бажає закінчити його самогубством, однак в останню мить йому з’являється ангел та рятує бідолаху. Ангел показує йому, яке життя буде без головного героя та що чекає на його оточуючих, тим самим зароджує в його голові ідею, що життя належить не тільки йому одному.
Існує чорно-біла та кольорова версія цього фільму, але радимо зупинитися на першому варіанті, позаяк атмосфера 50-их років найкраще смакує в темних тонах.  Сучасним же ж фільмам не передати духу, який має це кіно. Все, від шумно накладених звукових ефектів до подекуди смішних та невдалих на перший погляд склейок із дублів, формує в собі картину тієї епохи, відчуття якої і поселило цей фільм на сходинці у нашому топі.

2. “У джазі тільки дівчата/ Дехто любить гарячіше/ SomeLikeItHot” (1959)

14238263_1866736913556350_1196224225630555301_n

жанр: комедія, мюзикл
країна: США
кіностудія: Ashton Productions, Mirisch Corporatio
режисер: Біллі Вайдлер

Старі фільми також бувають смішні, а радянські “Операція «И» та інші пригоди Шурика” зовсім цьому не доказ, а радше доповнення. Найсмішніша комедія на думку багатьох – про двох хлопців-музикантів, що переодяглися жінками, втікаючи від бандитів. Вони стали свідком стріляними між угрупованнями мафії і доля їх заносить до жіночого джаз-бенду. Кумедні історії, як того і вимагає ситуація, доплюсуйте сюди ще нерозділене кохання і сльози сміху самі навертатимуться на очі.
Фільм закохує в себе динамікою та просто карколомними ситуаціями в які потрапляють головні герої, до останнього викручуючись та вдаючи із себе панянок, а легка музика в стилі джаз змушує глядача подумки відбивати ритм.
До того ж, у фільмі одну з головних ролей грає Мерилін Монро, і якщо ви також не розумієте чому весь світ фанатів від цієї жінки то маєте чудову нагоду дізнатися. Картина змушує полюбити її не так як жінку, а як образ, як культ цілої епохи.

3. Сім самураїв/Shichinin no samurai” (1954)

14333726_1866736946889680_1317074755970039228_n

жанр: драма
країна: Японія
кіностудія: Toho
режисер: Акіра Куросава

Японський блокбастер який одним махом залишає з носом усі фільми про Борна, Бонда та лисого Брюса Віліса. Він розповідає про село в Японії, яке потерпає від набігів бандитів, його жителі помирають з голоду і їм нічого не залишається як найняти самураїв для власного захисту. Філософія цілої країни в одному фільмі, який можна розбирати на цитати. Мудрість та стратегічне мислення змушують глядачів думати разом з героями та планувати їхні дії наперед, комусь співпереживати, а когось по-справжньому ненавидіти.
Будь-хто, глянувши цей фільм зараз, не підтвердив би, що він знятий у 54-му році. Масштаб та розмах фільму вражають. Збудувати ціле село, облаштувати його для зйомок, спалити та затопити його вщент – це рівень зйомки Акіри Куросави. Філософія автора та витяги з “Сунь Дзи”, обов’язково для перегляду сучасному глядачеві, позаяк залишає після себе враження наче від прочитання хорошої книжки.
Єдиний мінус – актори. Так вже повелося, що актори країн Сходу достобіса переграють, кривляються коли непотрібно та рухаються так, як цього не робить жодна нормальна людина.  Чи це таке бачення Японії самураїв чи у режисера не було вибору – невідомо. Відомо тільки, що картина йде три з половиною години і це три з половиною години чистого естетичного задоволення.

4. “Сьома печатка/Det sjunde inseglet ” (1957)

14344959_1866736976889677_2206006826238736876_n

жанр: фентезі, драма
країна: Швеція
кіностудія: Svensk Filmindustri (SF) AB
режисер: Інґмар Берґман

Ще один фільм, назва якого увінчана магічною цифрою сім. Шведська епопея про лицаря-хрестоносця, який разом зі своїм зброєносцем повертається додому. Дорогою він зустрічає мандрівних акторів, релігійних фанатиків, невірних дружин та закатованих відьом, а ще зустрічає найлютішого ворога – чуму. Головний герой веде запеклу суперечку під час гри в шахи, суперником якого є сама смерть. Філософські розмови про життя і смерть, про кохання, незаплямоване грішми, розмірковування про честь та славу, про правду й кривду, про людську дурість та мізерність.
Той випадок, коли фільм краще самому глянути ніж почути про нього. Його називають одним із найсильніших фільмів середини ХХ ст., і глянувши тільки епілог, одразу стає зрозуміло чому. Крупні плани, статична зйомка не створюють відразливий ефект, а додають драматизму. Кожне слово головного героя наче той кіл врізається в пам’ять, змушує задуматися. Рекомендовано до перегляду усім хто так чи інакше вірить в існування вищих сил, позаяк кінострічка якраз на цю тематику. Одні моменти якої змусять вас сміятися мов дитина, а інші змусять побувати в шкурі Гаррі Поттера, коли його цілували дементори.
Якщо ця картина стане для вас першим чорно-білим фільмом, за який ви візьметеся серйозно та глянете вдумливо, то вона має всі шанси залишити досить сильний відбиток.

5. “Дванадцять розгніваних чоловіків/12 AngryMan” (1957)

14238137_1866737006889674_8055515130653547986_n

жанр: драма
країна: США
кіностудія: Orion-Nova Productions
режисер: Сідні Люмет

Готуйтеся, що ваш світ перевернеться з ніг на голову, бо люди діляться на дві категорії, хто бачив цей фільм і хто ні. Ті, хто його бачив зрозуміють про що йдеться, хто ж ні – читайте далі.
Уявіть собі, в картини зовсім немає динаміки. Одна кімната, дванадцять акторів і весь сюжет – це їхня розмова. Складно собі уявити, що подібна кінострічка змогла б привернути увагу, але повірте нам, вона не тільки її приверне, а й заполонить її повністю. Історія розповідає про суд над хлопцем, який під час сварки вбиває свого батька ударом ножа в серце. Суд, як це прийнято в Штатах, винесе свій вирок тільки після засідання присяжних. Як ви вже зрозуміли, ці дванадцять розгніваних чоловіків і є присяжні. Здається докази неспростовні і вирок відомий заздалегідь, однак уявіть собі яким було їхнє здивування, коли один із присяжних промовив “невинен”. Історію ви дізнаєтеся із розмов героїв, то ж для повного занурення у фільм вам потрібна не аби-яка уява. Інтелектуальний штурм, суперечки, крики та бійки, все що можна чекати від дюжини чоловіків, зачинених в маленькій кімнатці. Це варто того, щоб подивитися і фільм вартий бути на почесному місці тут, у нашому топі.
Якщо ж попередні фільми залишають після себе враження, як після хорошої книжки, то цей залишить враження наче після бурхливої ночі, проведеної з прекрасною жінкою.

Любомир Федоришин

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment