Дмитро Павличко: «Ми повинні думати за свою Україну добре !»

In Архів

 

19 травня з важливим візитом завітав до студентів та викладачів Франкового університету Дмитро Павличко. Одні знають його як відомого поета,інші як громадського діяча,сподвижника української ідеї та як одного з засновників Руху за Україну. На зустрічі гість розповів не тільки про свій творчий шлях поета і громадського діяча,а також висловив свої думки стосовно позачергових виборів президента,подій в Криму та іншими не менш важливими питаннями.

 

Письменник згадав про Юрія Федьковича,розповів про свої зустрічі з священиками церков УПЦ МП , які згадують у службі Кирила,колишнього полковника кагебіста,який благословляє Путіна, кажучи йому , що Україну всю треба брати  - це ж «Русский мир». Така ситуація вражає письменника . «Ми ніякі не патріоти,ми терпимо ,бачимо , розуміємо і нам здається ,що все нормально, все в порядку. Ми сьогодні перебуваємо в стані війни з Росією і Путіним,яка агресивно в нас проводиться і  забрала Крим, дві області і прийде до Львова,якщо ми не будемо оборонятися».

 

 « Ми великий і непереможний народ,але як правило народ хворий»

Дмитро Павличко наголошує на тому ,що в нас завжди велися війни здебільшого між князями і гетьманами,а потім вже проти Росії чи Польщі,та й зараз ситуація не змінилась. Письменник провів історичні аналогії,в ретроспективі яких зрозуміло,що українці ніколи не могли поділити владу і політичні погляди. Особливо він звернув увагу на Лук’яненка і Чорновола,адже тоді  в нас був шанс обрати одного істинного лідера – патріота,але як завжди в нас одна біда – де два українці там три гетьмани. Вони обоє програли бій . « Я став на коліна перед Лукяненком і Чорноволом і сказав їм : « Хлопці,брати мої,уступіть дорогу один одному. Якби з вас хтось вмер Україна була би щаслива ,бо мали би єдиного президента України», – згадує Дмитро Павличко.  Така сама ситуація спіткала Помаранчеву революцію між двома «Ю».  Але під час європейського майдану «наш народ підріс,адже серед людей,видатних політиків, знаходяться ті,хто готові подати один одному руку». Також поет звернув особливу увагу на те,що ми ,студенти, як і весь український народ зараз маємо бути максимально зацікавленими у виборах і маємо вибрати єдиного президента у першому турі,щоб Росія і Європа не думала,що ми не єдиний і не подвійний народ. А пам’ятати маємо,що  голосувати ми йдемо  за себе за Україну за європейське майбутнє. Павличко висловив прохання для підтримки одного з кандидатів у президенти -  Петра Порошенка. На думку Порошенка вільно жити – це жити а Європі. За словами Павличка Порошенко приходить під час війни,щоб ми стали на шлях кращого європейського життя. Немає в світі іншого народу,який стосунки з владою вирішуємо дуже просто,скликавши майдан.  Поет підтвердив ,що студенти були його основою. Далі він  згадував про певні досягнення пана Порошенка для України, а також його основні напрямки роботи у будуванні нової країни. Колишній рухівець також зазначив,що лише збройний опір зможе привести допомогу збоку Європи та США.

«Ми не зможемо ніколи визнати,що Крим не наша територія»

Рефлексії гостя стосовно Криму були спрямовані на те,що Україна не могла чинити опір,бо то б світ не сприйняв нас. Позитивно підтримує студентів з Криму,які перевелися до інших українських вишів. «Допоки Україна не зміниться в середині,доти Крим також не зазнає змін»,  – зауважує Павличко. Дуже змістовною і очевидною була думка про те,що Кри може бути  визволений тільки тоді коли невдоволеними життям будуть не тільки кримські татари , а й росіяни ,які там проживають.  Державний діяч стверджує ,що навіть сама Росія зможе допомогти визволенню,адже там є люди ,які не хочуть воювати з цілим світом.  «Ми повинні оборонятися навіть якщо наодинці». Також він запевнив ,що якщо ЄС віддасть нас Росії,то пізніше заплатить дорогою ціною,як ми зараз. Проте ми показали світу,що ми здатні оборонятися самостійно,адже створюються нові батальйони і дивізії.  Ми це робити можемо і будемо , адже в нас є можливості і невеличкі успіхи.

Національні герої і українська ментальність

« Ми на Галичині маємо тверду українську  ментальність, якої немає Схід, там є інша ментальність і за змістом але  – вона українська», – стверджує Дмитро Павличко. Також він наголошує на тому,що в ми шануємо різні пісні і різних героїв,а потрібно вибрати таких,які б єднали всю Україну, наприклад Богдан Хмельницький , Іван Мазепа чи Михайло Грушевський тощо. Дмитро Павличко також порівнював вшанування і повагу до героїв або їх монументів у різних куточках України. не оминув своєю увагою і те,що українським гімном по праву слід вважати « Ой у лузі червона калина..»,адже походить вона з часів Б. Хмельницького і справді,ці рядки вічні,глибокі і сповнені філософії. « Ми повинні думати за свою Україну добре. Якщо ви будете думати про людину добре,то їй буде добре. І Україні буде добре,коли ми про неї час від часу будемо серйозно думати», – закликає Павличко. Тому ментальність дуже важливе питання на думку Павличка, і ми не можемо її пояснити,адже слабо у ній стоїмо. Є зв’язок , невизнаний нами ,який проходить через розуміння.  На жаль, не всі герої шануються українцями однаково через певні історичні обставини, як-от Бандера.  Дмитро Павличко вважає,о слід скасувати всі звання герої,адже герой – це той,хто віддав життя за Україну , а тим ,хто залишився живим,забезпечити підтримку збоку держави. Також він підкреслив,що ми не нація одного генія. « В кожному селі є герой,який заслуговує памятника», – вказує Павличко. Також він висунув важливу думку про те,що Франко приніс у нашу свідомість розуміння України як держави,проте його не шанують належним чином у всій Україні. Також він зазначив,що ми могли б піднести себе світу своєю близькістю з Євреями

На завершення Дмитро Павличко з нагоди 200-ти річчя від народження Тараса Шевченка продекламував аудиторії свої поезії « Шевченко в Римі», « Шевченко у Варшаві», « Шевченко в Москві».

«Поет в Україні – це не просто поет, а громадянином великої букви» – це слова ,які істинно характеризують таку особистість як Дмитро Павличка. З цієї зустрічі нам потрібно донести собі, своїм друзям батькам про важливість всіх подій,які відбуваються  Україні.

 

Діана Горбань

Фото: Олег Вівчарик

 

 

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment