Яворівська забавка

In Архів

Яворівський край – домівка української традиції. Візитною карткою Яворівщини ще з давна вважається забавка, яка була створена саме для того, щоб бавити та заспокоювати. Звичне для нас слово іграшка  була причиною занепаду розвитку яворівської забавки, яка вимагала значно більше коштів та часу,  аніж дешева фабрична продукція.

Зародилась ідея для створення ще у 17 столітті, проте найбільший розвиток цієї краси припадає на 19-20 ст. До сьогодні збереглась можливість бути знайомими із цим рукодільним дивом  , та й не менш вражаючою цілою культурою Яворівського краю , завдяки дослідникам та науковцям, які зберігали окремі вироби.

За розповідями, яворівська забавка має властивість відганяти від дітей лихо, слугує народним оберегом для українського дому. Матеріалом для створення в основному є осика(верба, липа), прикрашають ж розписом (традиційним яворівським) – «вербівкою».  Сучасна розписка створюється із чотирьох кольорів, кожен з яких символізує кусочок природи: зелений – траву та листя, червоний – ягоди, синій – воду і небо, жовтий – сонце. Особливість з-поміж інших іграшок в тому, що вона не є об’ємною, творена з плоскої коленої дощини.

Такий виріб не є шкідливим для здоров’я дитини, адже забавки створені лише з деревини, розписані тільки акриловими фарбами. Тож сопілку, коника, «гуцулів» чи іншу «тарадайку» можна вільно дарувати будь-кому.

Такий приємний дарунок продовжують і нині творити в краю Яворівщини. А для того , щоб мешканці Львівщини мали змогу ознайомитись з таким культурним надбанням однієї із частин Галичини – у Національному музеї імені Андрея Шептицького відкрилася виставка «Яворівщина». Заглянути в мистецтво, яке для людей, які його творили , було лише способом життя, вільно може кожен бажаючий.

Сьогодні Яворівщина слугує щитом України: військова бригада імені Данила Галицького допомагає захищати територіальну цілісність нашої країни. А тим часом мешканці Яворова та довколишніх сіл продовжують творити надбання для історії української культури.

Із 4 липня виставка триватиме до 31.08.2014 – ласкаво просимо! Тут можна пізнати красу Яворівського краю.

 

Ірина Іванець

Фото автора

 

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment