Проблеми біженців: засоби вирішення  

In Архів

З початку інтервенції Росії в Україні,анексії Криму та війни на Сході , біженців стає все більше не тільки у Львові,а й практично в кожному обласному центрі України. Все б нічого,якби не проблеми,які як палка в колесі не завжди дають змогу допомогти переселенцям. Загалом існує кілька проблем ,які є актуальними у кожному місті.

Одне з найголовніших і найболючіших питань, є правовий статус біженців. Як відомо, біженцями вважається той,хто тікає з однієї країни в іншу. В Україні склалася дещо інша ситуація,яка не передбачена ніякими законами і нормативними документами,адже переселенці тікають в інші міста однієї країни. В такому випадку вони не можуть отримати статус біженців.

Зараз у Верховній Раді готується законопроект про спеціальний статус для переселенців, який би був прийнятний у нашій ситуації і який би дозволив вирішити низку інших питань. Був розроблений новий статус і термін для переселенців “внутрішньо-переміщена особа”, який з невідомих причин не хочуть визнавати. У Верховній Раді України не відповідають на запити від організацій,які займаються опікою над переселенцями. Доцільно вважати їхнє мовчання як своєрідне підтвердження бюрократії. Адже прийнявши такий статус чи термін,потрібно виділити гроші,які державне казначейсвто начебто немає. А інший аргумент – це неможливість визначити справжню сутність біженця.

Департамент соціального захисту населення, який наразі надає умови життя переселенцям зазначив що зараз у Львові перебуває понад 3300 тис. осіб зі Сходу і Криму, причому, переважають, кримські татари, хоча у зв’язку з активними військовими діями на Сході число переселенців з Луганської і Донецької області почало зростати. Оксана Яковець,заступник ДСЗН, зазначила , що наразі у Львові перебувають 1200 жителів зі Сходу, 672 дитини шкільного віку з Криму та 512 дітей таких же із Сходу,12 дітей з вадами здоров’я, 138 людей пенсійного віку ,64 інваліди,12 людей похилого віку на візках.

Львів – перше місто, яке прийняло переселенців ,зокрема, 3 березня прибули перші переселенці з Криму. Також тоді створили перший оперативний регіональний штаб. З того  часу в у Львові перебуває така кількість кримчан: 23 дитини дошкільного віку, 212 дітей закінчили школи,з 380- 346 студентів офіційно прийнято до ВНЗ, 37 вагітних жінок,17 новонароджених. Оксана Новікова, представник організації КРИМSOS  зазначає,що одне з надбань стало створення громадського об’єднання “Кримська хвиля”,яка допомагає вирішити проблеми переселенців. Також варто згадати,що Львів – єдине місто,яке отримало допомогу від комісара ООН у справах біженців у вигляді одноразових грошових премій,які залежать від кількості дітей у сім’ї. Сама премія була визначена у розмірі від 2 до 7 тисяч гривень.

Іншою не менш глобальною проблемою всіх переселенців, зокрема зі Сходу є те, що вони втікали з нічим, навіть без документів. Через що виникають проблеми при реєстрації . А в кримчан інша проблема, -  пов’язана з тією ж реєстрацією. Алім, координатр КримSos у Львові каже, що переселенці з Криму не хочуть реєструватися через штамп, який кладуть у паспорті. Бо саме через нього не в пускають на півострів. На телемості між Львовом і Дніпропетровськом у львівському прес-клубі розповіли,що буде розроблено спеціальний вкладиш,  який буде надаватися при реєстрації, а також видають довідку , яка є знаком того,  що дані про переселенця внесені в єдину базу даних.

Також Алім розповів про те, що активістів у Криму репресують. Наприклад,  Джемілєву і Чубарову, лідерам Меджлісу, неофіційний орган влади кримських татар заборонив в’їзд в Крим на 5 років. Рисул, студент, що перевівся з Криму в ЛНУ ім. Франка : « Репресії прості – закон про сепаратизм від 2-до 5-ти років ув’язнення, якщо публічно скажеш, що Крим це Україна». Також він стверджує, що у Крим можна вільно в’їжджати на 90 днів. «мене мали прийняти на бюджет, але прийняли тільки на комерцію. Чому – ніхто пояснити не може.  Іншої допомоги нема, єдине – зробили прописку не виписуючи мене з Криму , бо зараз звідти неможливо виписатися.», – розповідає хлопець. Він втік звідти тому, що не хотів отримувати російське громадянство, бо вважає себе українцем  і Крим українським. А на півострові казка так і не почалась, адже курортний сезон зірваний, ціни підскочили, а зарплатня – не змінилась.

Для переселенців вступну кампанію продовжать аж до вересня,щоб вони мали достатньо часу аби подати і зібрати всі документи , перевестися або доздати академрізницю.

Також важлива є проблема приватного підприємництва,адже його не завжди легко переєструвати через саму проблему реєстрації. Також виникають проблеми з житлом,тому людей селять на окраїнах Львова або за ним у приватних секторах, себто будиночках , якими власники не користуються.

Наступну хвилю біженців очікують вже на кінці липня. Зважаючи,що Росія знову стягує війська до кордонів України, потрібно знову готуватись до прийому переселенців. З 15 липня  пересленцями займатиметься служба МНС.

 

 Діана Горбань

 

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment