Рене Магрітт: загадки сюрреалізму

In Архів

Загадкові картини-ребуси великого бельгійського художника Рене Магрітта наповнені грою контрастів і поєднанням непоєднуваного. Саме Магрітт намагався нагадати про вічні запитання, закликаючи до роздумів над ними. Називаючи свою творчість магічним реалізмом, він заснував його на парадоксальній логіці.
Роботи Рене настільки незвичайні, що при першому знайомстві можуть здивувати і навіть налякати.

Вірогідно, тому існує версія, що трохи дивне відображення світу – наслідок трагедії, яку художник пережив ще підлітком. Мається на увазі самогубство його мами, яка не витримала бідного становища сімї і пішла з життя, втопившись у річці. Але далеко не всі мистецтвознавці поділяють цю версію.
Як би там не було, а сам Магрітт говорив, що ненавидить своє минуле, ненавидить смирення і терпіння, і «обов
язкове почуття прекрасного». Протестуючи проти буденності, Рене Магрітт писав картини, зображуючи на них звичайних людей і предмети.

“Чоловік і яблуко”, “Роза і скала”, “Статуя і веселка” – в них немає ні одного фантастичного персонажа. Магія в несумісності образів, але ця несумісність якимось чином перетворюється в гармонію.

Найбільш відомі картини, на яких зображено незнайомця – «Голконда» і, звісно, «Син людський» – найбільш розтиражована робота Магрітта, пародії та алюзії на яку зустрічаються настільки часто, що образ живе вже відокремлено від свого творця.

З самого початку Рене Магрітт писав картину як автопортрет, де фігура чоловіка символізувала сучасного чоловіка, який встратив індивідуальність, але залишився сином Адама, який не в в силах вистояти перед спокусами – звідси й яблуко, яке закриває лице.

Magritte_TheSonOfMan

Сьогодні образ експлуатують всі, від прихильників продукції Apple, заміняючи незнайомця фігурою Стіва Джобса, до рекламодавців, по-своєму інтерпретуючих абсурдне поєднання предметів.

Рене Магрітт досить часто коментував свої картини, але одну з найбільш загадкових – «Закохані» (1928) – залишив без пояснень, надавши простір для роздумів.

Мистецтвознавці знову побачили в картині повернення до дитинства художника і переживання, пов’язані із самогубством матері (коли її тіло дістали із річки, голова жінки була вкрита поділом нічної сорочки). Найпростіша і найочевидніша із існуючих версій – «любов сліпа» – не викликає довіри у спеціалістів, які частіше трактують картину як спробу передати ізольованість між людьми, нездатними подолати відчуження навіть в моменти пристрасті. Інші бачать тут неможливість зрозуміти і пізнати до кінця близьких людей, треті розуміють «Закоханих» як реалізовану метафору «втратити голову від кохання.

завантаження (1)

У 1948 р. він створив картину «Віроломство образів», яка стала однією з найбільш відомих робот Магрітта завдяки надпису на ній: від несумісності художник прийшов до заперечення, під зображенням трубки написавши «Це не трубка». «Ця знаменита трубка. Як люди засуджували мене нею! І все ж, ви можете набити її табаком? Ні, це всього лише зображення, чи не так? Отже, якби я написав під картиною «Це трубка», я би збрехав!» – говорив художник.

завантаження

Дана Козубська

за інформацією http://yavshoke.net

Loading Facebook Comments ...

Submit a comment